Makalecin - Güncel Blog Yazıları

iOS 14 ile Safari, Yerleşik Çeviri Özelliğine Kavuşacak

0 13

Apple, geçtiğimiz devirlerde iOS 14 ile ilgili hiçbir açıklama yapmadı. Gelgelelim işletim sisteminin önizleme sürümüne ulaşma imkanı bulan geliştiriciler, iOS 14'le ilgili çalışmalarını sürdürerek yeni özellikleri keşfetmeye çalışıyorlar.

Son olarak 9to5Mac ekibi, iOS 14'te keşfettiği iki yeni özelliği kamuoyu ile paylaştı. Kelam konusu özelliklere nazaran iOS 14 ile birlikte güncellenecek Safari, kullanıcılara önemli mealde güzelleştirilmiş bir işlevsellik sunacak.

9to5Mac'in iOS 14'ün önizleme sürümünde keşfettiği birinci özellik, Safari'ye yerleşik çeviri ekliyor. Aslına bakacak olursak şirket, Sesli asistanı Siri'ye bu türlü bir özelliği zati eklemiş durumda. Artık yaşanan gelişmeyse bu çeviri özelliğinin kapsamının biraz daha genişleyeceğini ortaya koyuyor. Edinilen haberlere nazaran Safari kullanıcıları, iOS 14'le birlikte rastgele bir üçüncü parti tatbike gereksinim duymadan girdikleri internet sitesini farklı lisanlara çevirebilecekler.

iOS 14'le Safari'ye eklenecek olan çeviri özelliği, tüm internet siteleri için kullanılabilir olacak. Özellik, hangi lisandan hangi lisana çeviri yapacağını ise otomatik olarak belirleyecek. Ayrıyeten Safari'nin çeviri özelliği, sahifenin yine yüklenmesini gerektirmeden sahifeyi orjinal haline de yine döndürebilecek.

Apple, geçtiğimiz devirlerde akıllı telefonları ve tabletlerinde kullanılan işletim sistemlerini birbirinden ayırdı. Bu sayede kullanıcılara daha hususî bir deneyim sunmayı amaçlayan şirket, buna rağmen iki işletim sistemi arasında çok büyük farklar sunmuyor. 9to5Mac ekibinin keşfettiği öbür bir özellikse iPadOS 14'ün önizleme sürümünde önümüze çıkıyor. Ekibe nazaran Safari, iOS ve iPadOS 14'te Apple Pencil için de çok daha âlâ bir destek sunacak.

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.