Makalecin - Güncel Blog Yazıları

İsim, kent, hayvan, bitki oyunu nasıl oynanır? Oyunun kuralları ve ipuçları

0 19

Oyun için gerekli gereçler

Boş bir kâğıt

Bir cetvel

Kalem

Kelamlık

Oyun öncesi yapman gerekenler

Öncelikle cetvelin yardımıyla aşağıdaki üzere İSİM-ŞEHİR-HAYVAN-BİTKİ-EŞYA-PUAN başlıklarıyla bir şema çizmelisin. Alt kısmı oyunu oynadıkça dolduracaksın.

Oyun için hazırladığın kâğıdı önüne al. Oyunculardan biri sessizce alfabenin harflerini saymaya başlasın. Oyunculardan bir oburu ise ona “Dur” desin. Durduğu anda hangi harfte kaldıysa oyuna o harfle başlamalısınız.

Oyunculardan her biri ilgili başlığın altına o harfle başlayan sözler yazmalı. Örneğin harf “A” ise İsim için Ahmet, kent için Ankara, bitki için ayva, eşya için ampul yazabilirsin. 

Tüm başlıkları birinci tamamlayan “bitirdim” diye bağırır ve sairleri bitirene kadar onlara bir müddet verir. Mühlet ahir tüm oyuncular yanıtlarını birbiriyle karşılaştırır. Tıpkı başlığa birden ziyade kişi birebir karşılığı verirse o yanıt 5 puan alır, herkes farklı karşılık verdiyse 10 puan alır. Şayet karşındaki ona verilen vadede bir başlığa karşılık vermez ya da yanlış bir malumat yazarsa sen 20 puan alırsın. Karşılaştırma bitince puanlar toplanır ve en çok puan alan o eli kazanır. Bu alfabenin tüm harfleri bitene kadar oynanabilir.

NOT: Şayet yazılan sözden emin değilsen sözlükten yararlanabilir, yeni sözler öğrenebilirsin.

Kaynak: Milliyet

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.