Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Kalkış Yarışlarına Hususî Elektrikli Arabadan Rekor (Video)

0 9

Araba üreticilerinin yüksek performans sunan üstün arabalarıyla veya tuner'ların modifiyeli araçlarıyla kırdığı sürat rekorlarına alıştık. Uzun arada yüksek suratlara çıkmak mümkün olsa da kısa arada işler göründüğü kadar kolay değil. 

Geçtiğimiz günlerde sıra dışı bir görünüme sahip turuncu renkli bir araç, 400 metrede inanılmaz bir hıza ulaşarak yeni bir rekor kırdı. Saatte 323 km süratle 400 metrede 7.520 saniyelik bir kademe yapan Current Technology 2.0, yalnızca 2. denemesinde yerküre rekorunun sahibi oldu. Natürel ki, bu araç profesyonel Top Fuel yarışlarındaki araçlar kadar süratli değil, lakin elektrikli araçlar için bir dönüm noktasını temsil ediyor.

Current Technology 2.0, elektrikli arabalar için tepeyi temsil ediyor

Steve Huff tarafından geliştirilen Current Technology 2.0, geçtiğimiz yıl yapılan Swamp Rat 38 yarışında 304 km/sa sürate ulaşan drag yarışı efsanesi Big Daddy Don Garlits'in rekorunu kırdı. Drag yarışları için tasarlanan arabada 800 volt kişisel lityum polimer pil ve özel bir eksenel akılı çift yığın elektrik motorları bulunuyor. Bu çift motor, 2400 beygir gücü ve 2700 Nm tork üretiyor. Başkaca araba, üzerinde sürücü varken yalnızca 910 kilogram yüke sahip.

Aracın rekor kırdığı görüntüde adeta üstün şarjlı bir V8'in gücünü hissettiren sesleri duymayı bekliyorsunuz. Lakin elektrikli araç hayli sessiz çalışıyor ve sürücü gaz pedalına yüklenene kadar neredeyse hiç ses duyulmuyor. Elektrikli araçlara güç veren batarya teknolojileri geliştikçe daha etkileyici rekorlar elde edeceğiz üzere görünüyor.

Current Technology 2.0'ın kırdığı sürat rekoru:

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.