Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Koronavirüs içtimaî medyada geçirilen vadeyi artırdı

0 14

Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ)  İletişim Çalışmaları Tatbik ve Araştırma Merkezi Yöneticisi Doç. Dr. Murat Koçyiğit, yaptığı açıklamada, araştırmanın 577 çevre medya kullanıcısı ile online olarak gerçekleştirildiğini aktardı.

Salgın ile savaş kapsamında içtimaî izolasyonun uygulandığı ve kişilerin meskende kaldığı müddette toplumsal medyanın daha çokça kullanılmaya başlandığına işaret eden Koçyiğit, şu malumatları verdi:

“Salgın öncesinde 3 saat olan çevre medya tasarruf müddeti pandemi günlerinde 5 saati geçtiği tespit edildi. Araştırmada, kullanıcıların yüzde 52’sinin de toplumsal medya tasarruf alışkanlıklarının değiştiği belirlendi. Kullanıcıların yüzde 55’ine nazaran sosyo-kültürel etkenler toplumsal medya tasarruf alışkanlıklarını değiştirmektedir. Iştirakçilere nazaran içtimaî medya platformlarının çeşitliliği, farklı doyum arayışlarına sebep olmaktadır. Kullanıcıların yüzde 54’ünü, içtimaî medya içeriklerini sağlam bulmadığını söyledi. Öte yandan televizyon, gazete, radyo üzere klâsik medya içeriklerini sağlam bulanların nispetinin ise yüzde 55 olduğu saptandı.”

Içtimaî medyada parti başı çekiyor

Koşulların çevre medyaya olan bağımlılığı artırdığını düşünenlerin orantısının yüzde 59 olduğuna dikkati çeken Koçyiğit, “Araştırmaya katılanların yüzde 44’ü içtimaî medyayı eğlenmek için kullanırken yüzde 31’i malumat edinmek, yüzde 10’u öğrenme sürecini desteklemek, yüzde 8’i toplumsallaşmaya ek sağlamak ve yüzde 7’si de öbür hedefler için kullandığını belirtti.” tabirini kullandı.

Çevre medya ile kamuoyu oluşturmada hislerin ve şahsî kanaatlerin, nesnel gerçeğin önüne geçtiğini düşünenlerin orantısının yüzde 60 olduğu aktaran Koçyiğit, kullanıcıların yüzde 52’sinin, toplumsal medya ile sahihlerin kıymetini yitirmeye başladığını düşündüğünü belirtti.

Kaynak: Milliyet

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.