Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Koronavirüs yapay zeka ile denetim altına alınacak

0 20

İnsan sıhhatini tehdit eden koronavirüs nedeniyle alınan karantina tedbirleri yavaş yavaş esnetiliyor ve artık sıradan hayatımıza dönmeye başlıyoruz. Açıklanan olağanlaşma takvimi kapsamında ulaşım sınırlamaları, içtimaî yerlerin sınırlanması üzere kısıtlamaların kaldırılması planlanan günler açıklandı. Buna nazaran 11 Mayıs tarihinden itibaren AVM’ler ve restoran, kafe, pastane üzere iş bölgeleri tekrar faaliyete geçti. Fakat bu süreçte hayatımıza giren içtimaî aralık ya da maske tasarrufu üzere kavramlar hala muteberliğini koruyor ve velev her zamankinden daha çok ehemmiyet arz ediyor. Son teknoloji yazılımlarını kameralara entegre ederek çeşitli yerlerde faaliyet gösteren Ayvos, koronavirüsün yayılmasını önlemek için beğenilen olan bu kuralların yanlışsız formda uygulandığından emin olunmasını sağlıyor. Şirket, AVM’ler, restoranlar, kafe ve pastane üzere toplumsal aralık ihlallerinin yaşanabileceği ortamlardaki kameralara yazılımlarını entegre edip gerekli ortamların yapay zeka ile taranmasını sağlayarak ihlal yaşandığında gerekli ünitelere ikaz iletebiliyor. Tıpkı devranda manzara sürece teknolojisiyle yüz tahlili yaparak kişinin maske takıp takmadığını anonim olarak raporlayabilen şirketin yazılımları, tıpkı kişinin birden ziyade kameradan geçişini takip ederek de konum odaklı bildirimler oluşturabiliyor.

 

Yapay zeka maske ve çevre uzaklık takibi yapacak

Ayvos’un geliştirdiği yazılım halihazırda şurası kameralarla entegrasyonlu çalışarak birçok ortamda koronavirüsün yayılmasını engelleyecek tedbirlere ekte bulunabiliyor. AVM’ler ve restoranlardaki yoğunluğu göz önüne alarak geliştirilen yazılımlarının her ortamda kullanılabileceğini belirten Eray Hangül, “Toplum açısından tehlike arz eden her bölgeye yazılımımızı entegre ederek alarmlar oluşturabiliyoruz. Yazılımımızla kameralardan aldığımız imgeleri tahlil ederek metro, otobüs, market, iş noktası üzere birçok kesimde koronavirüs tedbirlerini artırıyoruz. Alınan imgeler anonim olarak işlenerek kişinin maske takıp takmadığı ya da toplumsal ara kurallarına uyup uymadığı belirlenebiliyor. Tüm bunlara ek olarak kişinin hareketini takip ederek mahal değiştirse bile son konumunu belirleyebiliyoruz” dedi.

Salgının yayılmasının önüne geçecek tahliller

Ayvos’un yazılımı başkaca koronavirüs ile uğraşta öteki bir değerli nokta olan ateş ölçümünü de termal kameralar üzerinden gerçekleştirebiliyor. Şirket termal kameralardan topladığı donelerle 6 metre üzere geniş bir aralıktan temassız olarak ateş ölçümü yapabiliyor. Yazılım, ölçüm sonucunun eşik bedelinden ziyade olması halinde şahısların yüz imajlarını gerekli ünitelere ileterek tedbir alınmasını sağlıyor. Yeniden birebir sistem üzerinden kurumlarda yahut kişisel iş mahallerinde temassız ateş ölçümü yaparak yüz tanıma ile tekil ölçümler raporlayabiliyor. Son olarak ise yazılım, bugünlerde sıhhatimiz için çok değerli olan dezenfektan tasarrufunun denetimi için kameralardan elde edilen manzaralarla dezenfektan tasarruf sıklığını belirleyebiliyor ya da yüzü gören kameralardan kişinin dezenfektan kullanıp kullanmadığını tespit edebiliyor.

Sonuç olarak Ayvos’un yazılımları;

  • Rastgele bir sahada hali hazırda konseyi olan kameralar karşıdan yüzü görecek halde konumlandırılırsa bireylerin maske takıp takmadığını tespit edebiliyor. Şayet maske kullanmayan birey varsa bireyin yüzü anonim olarak kimliklendirilerek birebir kişinin yerde farklı kameralardan geçişi sırasında konum odaklı ihtarlar verebiliyor.
  • Metro, metrobüs, otobüs, iş noktası üzere saklı ortamlara girişlerde maskesiz bireyleri tespit ederek anlık ihtar oluşturabiliyor.
  • Termal IP kameralar üzerinden 6 metre uzaklıktan temassız bir biçimde muaf geçiş sağlayarak anında ateş ölçümü yapabiliyor. Şayet ölçülen ateş kıymeti eşik bedelinden çokça ise kişinin yüz imajları ile bildirim yapabiliyor.
  • Kurumlarda ve kişisel iş konumlarında sahaya girişlerde ateş ölçümünün yapılıp yüz tanıma ile tekil kişi bazlı ölçüm kayıtlarının tahlil edilerek raporlanmasını sağlayabiliyor.
  • El dezenfektan cihazının konseyi olduğu yerleri gören kameralar aracılığıyla dezenfektanın tasarruf sıklığını tespit edip raporlayabiliyor. Şayet kamera yüzü görecek formda konumlandırılmışsa kişi özelinde dezenfektanın kullanılıp kullanılmadığını saptayabiliyor.

Kaynak: Milliyet

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.