Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Kovid-19’u sensörlerle tespit edebilecek maske geliştiriliyor

0 21

The Science Times’ın haberine nazaran, Massachusetts Teknoloji Enstitüsünden Profesör James Collins liderliğindeki ekip, giyen kişi, soluduğu, öksürdüğü yahut hapşırdığında yeni tip koronavirüsü (Kovid-19) tespit edip ışıklı ihtar verecek bir maske geliştiriyor. 

Harvard Üniversitesinde hizmetli bilim kişilerinin ek sağladığı girişimin şimdi “emekleme” aşamasında olduğu, öte yandan maskeye yerleştirilen sensörlerin kişinin tükürüğünden virüsü tespit ederek ümit verici sonuçlar ortaya koyduğu belirtildi.

Collins, virüse bağlanan DNA ve RNA’dan oluşan sensörlerin, soğuk kurutma tekniğiyle kumaş gibisi bir materyale yerleştirildiğini, sensörlerin oda sıcaklığında aylarca maske içinde saklı kalabileceğini söyledi.

Sensörlerin aktive olmak için neme ve virüsün genetik dizilimini tespit etmeye muhtaçlık duyduğu, çok küçük genetik dizilimi tahlil etmesi gereken sensörlerin bunu yaptıktan 1 ila 3 saatte ışıklı ikaz verdiği kaydedildi.

Profesör James Collins, bu ışıklı ihtarın çıplak gözle görülmediğini, ışınım ölçerle denetim edilmesi gerektiğini de kelamlarına ekledi.

Ekibin geliştirdiği teknolojinin başarılı olduğunun kanıtlanması halinde ateş ölçme ya da antikor testi üzere gayri tarama usullerine alternatif olabileceği, havaalanlarında ve hastanelerde kullanılabileceği aktarıldı. 

Kaynak: Milliyet

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.