Makalecin - Güncel Blog Yazıları

LG Çift Ekranlı Telefonlarda Kullandığı Teknolojiyi Açıkladı

0 17

Son devirlerde trend hâline gelen 2. ekran teknolojisi hakkında markalar oldukça yol aldı. Huawei Mate XS ve Samsung Galaxy Fold gibi epey pahalı ve üst seviye telefonların piyasaya sunulmasıyla kullanıcılar bu teknolojiye daha çok aşina olmuş durumda. Çift ekranlı dizaynlarıyla akıcı ve göz dolduran bir performans sunan akıllı telefonlar, tasarruf kolaylığıyla da çok ilgi çekmişti. 

Geçtiğimiz aylarda bahsettiğimiz, LG’nin amiral gemisi olarak duyurduğu LG V60, ‘Dual Screen’ ismindeki eklenebilir 2. bir ekranla geldi lakin bu 2. ekranı, gayri rakip markaların teknolojilerinden ayıran bir tarafı vardı: çıkartılabilir olması. 

LG, 2. ekranı için mmWave ismindeki şahsi frekansları kullanıyor:

Telefona takabildiğiniz bu 2. ekranı dilediğiniz üzere kullanabilirsiniz. Çoklu hizmet tasarrufundan tutun oyun oynamaya kadar geniş bir tasarruf sahasına sahip bu ekran, size kolaylık sağlayabiliyor. Yukarıda bahsettiğimiz markaların ürettiği çift ekranlı telefonlar üzere bir deneyim yaşayamayacak olsanız bile LG, bu mevzuda size kusursuz bir alternatif sunmuş üzere görünüyor. İşin şaşırtıcı tarafıysa bu 2. ekran kablosuz olarak bağlanıyor ama ne Bluetooth teknolojisini ne de NFC teknolojisini kullanıyor.

Akıllı telefon, ekran aktarma konusunda ‘mmWave’ halinde isimlendirilen kişisel bir frekans aralığını kullanıyor. Son devirlerde epeyce tanınan bir konumda olan 5G’nin sahip olduğu frekans aralığıyla tıpkı olan bu teknoloji, telefonla muhabereye geçmek için 30 ila 300 GHz arasındaki radyo frekans aralığından faydalanıyor.  

Keyssa adındaki şirket tarafından geliştirilen bu teknoloji, kablosuz olmasına karşın kablolu muhabere kadar süratli olması için tasarlandı. mmWave dalgalarının kullanılmasının nedeniyse çok süratli bir olgu aktarımı sunarken gecikme konusunda epeyce başarılı işler çıkarması. Keyssa tarafından üretilen yongalar, 6 Gbps hızda olgu yollayabiliyor ve bunu 60 GHz dalga spektrumunda yapıyor. 

Nispeten büyük bir potansiyele sahip bu teknoloji şu an için yalnızca LG V50, V60 ve LG Velvet tarafından kullanılabiliyor. Bunun, rakiplerine orantıyla daha alt seviye bir tasarruf deneyimi sunsa da fiyat konusunda hepsinin çok önünde olduğunu ekleyebiliriz. 

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.