Makalecin - Güncel Blog Yazıları

LinkedIn’i Şiddete Teşvik İçin Kullanan Sonlandırılabilir

0 18

Geçtiğimiz hafta Amerika Birleşik Devletleri’nde bir polis tarafından öldürülen George Floyd’un irtihali, memleket genelinde büyük karışıklıkların çıkmasına neden oldu. ABD vatandaşları, devletin her noktasında ırkçılık aykırısı protestolar düzenlemeye başladı. Protestolar, yerkürenin farklı devletlerine de sıçradı.

Tüm bu hadiseler olup biterken ırkçılık ve George Floyd protestolarının da konuşulduğu LinkedIn içtimasında baş danışman Blake Lawit’in ses kayıtları ortaya çıkarıldı. Ortaya çıkan ses kayıtlarında Blake Lawit’in ABD Lideri Donald Trump yahut rastgele bir başkana karşı kuralların çiğnenmesi durumunda aksiyona geçebilecekleri kelamları mahal aldı.

Rastgele bir kişi sonlandırılabilir:

Bir LinkedIn çalışanı tarafından anonim bir halde paylaşılan ses kayıtlarında Blake Lawit, platformu şiddeti körüklemek ve yanlış bilgiyi yaymak için kullanmaları durumunda rastgele bir seçilmiş kimseyi şirketin 'sınırlayacağını' söyledi.

LinkedIn tarafından gelen açıklamadaysa ses kayıtlarının ardında duruldu. Şirket, ses kayıtlarında söylenenlerin büsbütün hakikat olduğunu açıkladı. LinkedIn’in muhabere lider yardımcısı Nicole Leverich, Business Insider’a “Açık, dürüst ve yapıcı sohbetler taahhüdümüzün bir kesimi olarak bu hafta ırkçılık konusunda bir araya geldik” dedi.

Ortaya çıkan ses kayıtlarında bir LinkedIn çalışanı, şirket başkanlarına Trump’ın platformu Facebook ve Twitter’dan yararlandığı üzere yararlanması durumunda ne yapacaklarını soruyor. Buna karşılık veren Lawit, platformun gayri iki platforma nazaran daha saygın ve profesyonel olduğunu ve bugüne kadar seçilmiş hiç kimsenin kuralları çiğnemediğini söylüyor.

Lawit, laflarına “Zararlı içerik, nefret söylemi, yanlış haberlendirme, şiddete teşvik konusunda kurallarımız var. Siyasetçiler ve üyeler için farklı kurallarımız yok. Örneğin bir önder platformumuzda şiddeti kışkırtma kurallarımızı ihlal eden bir açıklama yapacak olsaydı harekete geçerdik. Konuşmasını sınırlandırırdık” halinde devam etti.

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.