Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Linux’un Pederi, Yıllar Sonra Birinci Sefer Intel’den Vazgeçti

0 19

Yakında gelmesi beklenen Linux 5.7-rc7 kernel sürümünün duyurusunda Linux ve Git'in yaratıcısı Linus Torvalds, kendisi hakkında ilginç bir anektod paylaştı. Torvalds, kullandığı zatî bilgisayarında uzun yıllar sonra birinci sefer Intel yerine AMD Ryzen Threadripper işlemciye geçiş yaptığını açıkladı.

Linus Torvalds uzun vakittir Intel Portland açık kaynak ekibine yakınlığıyla biliniyordu ve sistemlerinde uzun yıllardır Intel işlemcileri tercih ediyordu. Linux'un pederi, son 15 yıl içinde birinci defa ana bilgisayarında Intel işlemci kullanmadığını açıklayarak şirketin rakibinin gerisinde kaldığına dair bir delil daha ortaya koymuş oldu. Torvalds ayrıyeten bir gün ARM destekli bir masaüstü bilgisayar kullanma isteğini de belirtti.

Linux'un yaratıcısı Linus Torvalds yıllar sonra Intel'den vazgeçti

Linux Torvalds, Linux 5.7-rc7 duyurusu sırasında, “Aslında bu hafta benim için en büyük heyecan ana makinemi yükseltmemdi ve yaklaşık 15 yıl sonra birinci kez masaüstüm Intel tabanlı değil. Hayır, şimdi ARM'ye geçmedim, fakat artık AMD Threadripper 3970X kullanıyorum. Artık 'Allmodconfig' test yapılarım eskisinden üç kat daha süratli. Bu değişim şimdilik çok değerli değil fakat bir sonraki kernel çalışmalarımda yükseltmeyi muhakkak hissedeceğim” sözlerine bölge verdi.

AMD Threadripper 3970X ve 3900 serisi öteki işlemciler, kernel geliştiricileri ve sıklıkla büyük kod tabanlarını derleyen kullanıcılar için güzel birer seçenek olarak öne çıkıyor. Threadripper 3970X, TSMC'nin 7nm FinFET üretim sürecine dayanan 3.7GHz saat suratına sahip (yük altında 4.5 GHz sürate erişebiliyor) 32 çekirdek ve 64 iş parçacığını bir araya getiriyor.

AMD Threadripper işlemciler, çekirdek ve iş parçacığı sayısında rakipsiz

Torvalds evvelki Intel işlemcisinden bahsetmedi, lakin yeni AMD işlemcisinin 3 kata kadar daha yüksek performans sunduğunu söylüyor. AMD Threadripper 3970X, Intel'in PC'ler için tasarlanmış tüm işlemcilerinden daha çokça çekirdeğe ve iş parçacığına sahip. Intel'in ileri teknoloji CoreX serisi bile şu anda 18 çekirdeği barındırıyor.

Linus Torvalds'ın Threadripper işlemcisi, haziran başında gelmesi planlanan Linux 5.8'in gelişiminde kıymetli bir rol oynayacak üzere görünüyor. Yeni işlemcisinin verimliliği sayesinde kernel'deki cürümleri ve çökmeleri daha süratli bir halde tespit edebilecek.

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.