Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Mayıs Ayının En Tanınan İnternet Tarayıcıları Ayan Oldu

0 12

Bir tahlil şirketi olan Net Applications, gerçekleştirdiği araştırmalarla vakit zaman haberlerimize husus oluyor ve artık, son araştırmasına dair olguları açıklayan şirket, koronavirüs günlerinde hanede kalan internet kullanıcıların en çok tercih ettikleri internet tarayıcıları ortaya çıkardı. 

Chromium tabanlı Edge'in piyasaya sürülmesi, internet tarayıcısı kesiminde kartların tekrar dağıtılmasına neden oldu. Zira Google Chrome, Edge'in piyasaya sürülmesinden sonra önemli bir kullanıcı kitlesini kaybetti. Ama son donelere nazaran Chrome, durumu yine toparlamaya başlamış üzere görünüyor. Yapılan araştırmaya göre Google Chrome'un mayıs ayındaki pazar payı yüzde 69.8'e yükselmiş durumda.

Google Chrome'u Edge ve Firefox takip ediyor; lakin yakalamaları mümkün değil, en azından şimdilik

Net Applications tarafından yapılan araştırma, Google Chrome'un en yakın takipçisinin Chromium tabanlı Edge olduğunu ortaya koyuyor. Ancak Edge'in Chrome'u yakalaması kısa vadede çok da mümkün değil. Zira araştırmaya nazaran Edge, mayıs ayında sadece yüzde 12.5 pazar hissesine sahipti. Aslına bakacak olursak bu behre, 2020'nin başında kararlı sürümü piyasaya sürülen bir internet tarayıcısı için hiç de az değil ama kol başkanı olmak için ziyadesiyle az.

İnternet tarayıcısı kolunun kıymetli isimlerinden bir tanesi olan Mozilla Firefox, mayıs ayında yüzde 7.2 hakka sahip oldu. Açık konuşmak gerekirse Edge'in popülerliğinin artmasıyla birlikte Mozilla Firefox için tehlike çanlarının çalmaya başladığını söylemek gerekiyor. Zira Firefox, bir müddettir sistemli olarak kullanıcı kaybediyor ve tahlillere nazaran kaybetmeye de devam edecek. Analistler, Firefox tasarruf orantısının temmuz ayında yüzde 7'nin altına düşeceğini, yıl ahir ise yüzde 5.9 olacağını düşünüyorlar.

Net Applications'ın araştırması, Safari ve Opera için de değerli doneleri ortaya koyuyor. Buna nazaran kullanıcıların yüzde 3.9'u Safari'yi tercih ederken yüzde 1.1'lik kesimse Opera kullandı. Bu datalar, Apple ve Opera cephesinde de işlerin pek iç açıcı olmadığını ortaya koyuyor.

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.