Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Memeliler nedir? Göğüslü hayvanlar hangileridir ve ortak özellikleri nelerdir?

0 24

Artık efendim bu hayvanlar alemi sahiden bir alem! Neden mi? İçlerinde o kadar farklı kümelere ayrılıyorlar ki. Omurgalı, göğüslü, baştan bacaklı… Daha neler, neler… Neyse mevzumuza geri dönersek “memeli hayvan nedir?” sorusunu bir cevaplayalım evvel.

Göğüslü hayvan nedir?

Bir kelimeyi tanımlarken birinci kaynağımız her vakit TDK. Sen de araştırmalarında TDK’ye ilişkin web sitesini kullanabilirsin. TDK’ye nazaran göğüslü hayvan “memeleri olan, sıcakkanlı, iki akciğerli, kalbinde dört boşluğu olan, vücutları genellikle tüylerle örtülü omurgalı hayvanlar sınıfı” demekmiş.

Omurgalı hayvanlar ile ilgili bahsimizde detayları anlatmıştık. Hayvanlar omurgalı ve omurgasız olarak ikiye ayrılıyordu. Göğüslü hayvanlar da omurgalı hayvanların bir tipiydi. Göğüslü olarak isimlendirilen bu hayvanların saf ki ortak özellikleri var. Bakalım, nelermiş?

Göğüslü hayvanların ortak özellikleri:

Vücutları senin üzere deri ve tüylerle kaplıymış. Bu, onları iklim kuralları ve çekişmeli hayat koşullarına karşı korurmuş. Bu tüyler devir hengam dökülür, alanına yenileri çıkarmış.

Sert bir iskelet sistemleri varmış. Bu da kişilere benziyormuş.

Boşaltım organları böbrekleriymiş.

Akciğerleri, bizim üzere teneffüs organlarıymış. Ayrıyeten ses çıkarmaları için onlara yardım eden ses telleri varmış.

Balina ve deniz inekleri dışında genel olarak 4 bacaklı olurlarmış. Parmakları da en ziyade beş tane olurmuş.

Fark ettiysen kişilere çok benziyor göğüslü dostlarımız. Mesela çeneleri ve lisanları de varmış. Yalnız kimilerinde diş olmazmış.

Örtük kan dolaşımı olan memelilerde sistem; kalp, kan ve damarlardan oluşurmuş. Kalplerinde 4 odacık varmış. İkisi karıncık ikisi de kulakçık olarak çalışırmış.

Belli bir vücut sıcaklıkları varmış ve bu içinde bulundukları ortama nazaran değişmezmiş.

İçtikleri su, sidik keseleri yardımıyla dışarı atılıyormuş.

Vesair hayvan cinslerine nazaran çok gelişmiş bir dimağ sistemleri varmış. 

BU BİR OYUN!

Artık göğüslü hayvanların isimleri sıralamamız aşağıda seni bekliyor. Tam otuz tane ismi sıraladık fakat birtakım harfleri boş bıraktık. Bu senin için ufak bir alıştırma olsun.

1. KÖSTEBEK
2. T_MB_L H_YV_N
3. KİRPİ
4. ARMADİLLO
5. KARINCA YİYEN
6. Y_R_S_
7. FARE
8. BALİNA
9. SİNCAP
10. SIÇAN
11. M_Y_UN
12. ASLAN
13. KAPLAN
14. AYI
15. K_ND_Z
16. AT
17. EŞEK
18. ZEBRA
19. GEYİK
20 . KEÇİ
21. _ÜRAF_
22. KOYUN
23. DEVE
24. FİL
25. P_ND_
26. TAVŞAN
27. KURT
28. KANGURU
29. _RNİT_RENK
30. DOMUZ

BUNLARI DA UNUTMA!

Göğüslü hayvan dostlarımız kendi aralarında da farklı kümelere ayrılırmış; plasentalı, gagalı ve keseli. Memelilerin birden fazla plasentalı memeliler kümesine girermiş ve tevellüt yaparak çoğalan bu türlermiş. Gagalı olanlar ise yumurtlayarak çoğalan tipmiş. Üçüncü çeşit ise keseli memelilermiş ve keseli oldukları için doğurma sistemleri gayrısı iki tipten farklıymış. 

Plasentalı göğüslü dostlarımız da kendi aralarında 10 farklı öbekte incelenirmiş: Böcekçiller, yarasalar, primatlar, dişsizler, kemiriciler, etçiller, balinalar, filler, tek toynaklılar, çift toynaklılar.

Yerküre üzerinde 4500’den ziyade göğüslü çeşidi varmış.

Devletimizde yaşayan göğüslü hayvan tipi 150’den fazlaymış.

Göğüslü hayvanların birçok analarının karnında gelişir ve doğumla yerküreye gelirlermiş. Valideleri onları tıpkı bizim üzere sütüyle beslermiş birinci aylarda.

Göğüslü yani mammalia sözü birinci olarak İsveçli tabiat bilimci Carolus Linnaeus (1707-1778) tarafından kullanılmış.

Gayrı hayvanlara nazaran daha sıcakkanlı olurlarmış. O yüzden hanemizde beslediğimiz hayvanlar genelde göğüslü hayvanlar olurmuş.

En büyük göğüslü balina, en küçük göğüslü cüce fareymiş.

 

Kaynak: Milliyet

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.