Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Microsoft, Linux İçin Edge’i Sessiz Sedasız Birinci Kere Gösterdi

0 15

Microsoft'un yenilediği Edge'in tahminen de en kıymetli özelliği, Chromium tabanlı oluşu. Yani bu internet tarayıcısı, Chrome ile birebir yazılım tabanı üzerinde bulunuyor ve pek çok özellikleri de ortak. Velev Microsoft, bu internet tarayıcısını geliştirirken Chromium tabanına da onlarca yeni özellik de kazandırdı. Şirket artık ise tarayıcı kesimindeki eski günlerine dönmek için geliştirdiği Chromium tabanlı Edge'i, açık kaynaklı işletim sistemi çekirdeği Linux'a getirmeye hazırlanıyor.

Microsoft'un yeni internet tarayıcısı, Windows ve macOS platformlarında esasen mevcut. Şirket, bir mühlet evvel yaptığı açıklamalarda ise pek çok kullanıcının tam puan verdiği bu işletim sisteminin Linux sürümü için de çalışmaları sürdürdüğünü açıklamıştı. Velev Microsoft'a nazaran 2020 yılının ahir tüm mobil ve masaüstü işletim sistemlerinde Chromium tabanlı Edge kullanılabilir olacak.

Yaşanan son gelişmeler, Edge'in Linux'a beklenenden daha erken geleceğini gösteriyor

Microsoft, bugün bir konferans düzenledi. Bu konferans sırasında Microsoft Azure mühendislerinin Linux'ta Edge kullandıkları fark edildi. Mühendisler, mevzuyla ilgili resmi bir açıklama yapmadı fakat yaşanan bu hikaye, Linux için Edge'in gayrı resmi bir ilanı olarak kabul edildi. Ama şu an için ne yazık ki bu internet tarayıcısının ne hengam tasarrufa sunulacağı ve nasıl çalışacağı hakkında bir malumat sahibi değiliz.

Linux'ta çalışan Chromium tabanlı Microsoft Edge

Linux için hazırlanan Chromium tabanlı Edge'in genel görünümüne yakından baktığımızda, tarayıcının Windows ve macOS'ta kullanılan Edge ile neredeyse tam olarak tıpkı olduğunu görüyoruz. Fakat tek bir imgenin belirleyici olmadığını söz etmek gerekiyor. Linux için geliştirilen Edge'in neler sunacağını görebilmek içinse bir müddet daha beklemek zorundayız.

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.