Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Microsoft MSN sitesi için haber seçimini gazeteciler bölgesine yapay zekaya yaptıracak

0 19

Seattle Times’ın kaynaklara dayandırdığı haberine nazaran, Microsoft, bugün gazeteciler tarafından yürütülen çeşitli yayın organlarından haber, manşet ve fotoğraf seçimini, yapay zeka programına yaptırmayı planlıyor. 

Microsoft’tan yapılan açıklamada, “Diğer şirketler üzere biz de işimizi nizamlı olarak değerlendirmeden geçiriyoruz. Bu vakit devir birtakım taraflara daha ziyade yatırımla, kimilerinin tekrar düzenlenmesiyle sonuçlanabilir. Bu kararlar, mevcut salgının sonucu değil.” tabiri kullanıldı.

Şirket öbür teknoloji firmaları üzere internet sitesinde içeriklerini kullanmak için haber kuruluşlarına ödeme yapıyor. Bu haberlerin seçimi ve nasıl sunulacağına karar vermeleri için de gazetecilerle çalışıyor.

Seattle Times, Microsoft’un kararıyla haziran ahir 50 sözleşmeli haber yapımcısının işini kaybetmiş olacağını, tam devirli ekibin çalışmaya devam edeceğini yazdı.

Bu yapımcılardan biri, gazeteye yaptığı açıklamada, “Makinelerin alanımızı alacağını düşünmek moral bozucu lakin elden gelen bir şey yok.” dedi.

İşlerini kaybeden birtakım gazeteciler de yapay zekanın, editoryal yönergeleri tam mealiyle anlayamayabileceği ve uygunsuz haberleri siteye koyabileceği ihtarında bulundu.

Kaynak: Milliyet

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.