Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Minecraft Dungeons İncelemesi: Efsane mi Kestane mi?

0 16

2009 yılında, oyun yerküresi gelecekte çok büyük sükse yaparak tüm dalı derinden etkileyecek bir oyunla tanıştı. Minecraft, kendinden evvel gelen hayatta kalma oyunlarına ders verecek nitelikte bir oynanışa, çeşitliliğe ve sürükleyiciliğe sahipti. Büsbütün değiştirilebilir, neredeyse sonsuz büyüklükte bir yerküre ile Minecraft bırakın saatleri, yılları kovalayan bir oyun oldu.

İşte oynaya oynaya bitmeyen Minecraft, 2020 yılında orijinal bir çeşit ile tekrar önümüze çıktı. Minecraft’ten bildiğimiz oynanışın çok dışında bir konum alan Minecraft Dungeons, bizleri Minecraft cihanında izometrik bir maceraya çıkarıyor. Biz de oyunun artılarını ve eksilerini sizlere aktarıyoruz.

Büyük bir eksiyle başlayalım: Minecraft Dungeons, Türkçe desteğine sahip değil

Minecraft memleketimizde epeyce büyük bir oyuncu kitlesine sahip bir marka olduğu için Minecraft Dungeons’ta Türkçe lisan seçeneği görmeyi çok isterdik. Fakat oyunun şu anda desteklediği 10’u aşkın lisan seçeneği arasında maatteessüf Türkçe bulunmuyor. Bu olağan ki gelecekte eklenebilecek bir özellik. Gelgelelim oyunun çıkışında Türkçe’yi desteklediğini görmek daha şık olurdu.

Hayli kolay bir karakter yaratma(!) ekranı var:

Minecraft Dungeons bir karakter yaratma ekranına sahip değil. Oyunculara sunulan tek seçenek, evvelden hazırlanmış karakterler arasından seçim yapmak. Seçilebilecek birçok karakter olsa da kendi 8 bit karakterimizi yaratmamıza imkan tanıyan bir karakter yaratma ekranıyla karşılaşmak daha da enteresan olurdu.

Karakter seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken bir nokta yok. Diablo üzere “dungeon crawl” çeşidi oyunlarda görmeye alıştığımız karakter sınıfları Minecraft Dungeons’ta bulunmuyor. Farklı karakterlerin kullanabildiği farklı güçler yok. Yani karakter seçerken gözünüze beğenilen gelen karaktere basarak devam etmenizde hiçbir sakınca yok.

Minecraft Dungeons şaşırtıcı bir halde epey şık görünüyor:

Minecraft hiçbir hengam görsel kalitesiyle öne çıkan bir oyun olmadı. Velev oyundaki dokular mahsusen düşük çözünürlüklü olarak çiziliyor. Yani kaliteli grafikler Minecraft oyunlarında görmeye alışık olmadığımız bir öge. Ama Minecraft Dungeons, bu mevzuda bildiklerimizi bir nebze de olsa değiştiriyor.

Minecraft Dungeons bir yandan görmeye alışık olduğumuz 8 bit görsel biçimini korurken bir yandan da renk istikrarı ve ışıklandırma üzere yanlarıyla görsel kaliteyi bir iki gömlek yukarı taşıyor. Bilhassa mağara ve zindan üzere karanlık nahiyelerde bahsettiğimiz ışıklandırma kalitesi net bir formda göze çarpıyor.

Tıpkı grafikler üzere oyunun müziklerinde de stil korunmuş:

Minecraft Dungeons üzere aksiyonu uzak bir gözden takip ettiğimiz oyunlarda başarılı bir atmosfer yaratmak elzemdir. Başarılı atmosfer yaratmanın yoluysa uygun bir görsel stilin yanı sıra âlâ müziklerden de makbul. Minecraft Dungeons, neredeyse oynamayan kimsenin kalmadığı ana Minecraft oyununda kullanılan müzikleri tekrar etmeyen ama tıpkı usulü müdafaayı başaran müziklere sahip.

O denli ki Minecraft Dungeons oyunundaki müzikleri alışılagelmiş Minecraft’e koysanız hiç sırıtmaz. Velev ana oyunu bile daha keyifli bir hâle getirebilir. Her ortamda farklı tonda çalan, oyundaki aksiyon nispetini yakalayan tempoda müzikler Minecraft Dungeons’ın sahip olduğu başarılı atmosferin en büyük mimarlarından biri.

Minecraft Dungeons’ı Diablo serisiyle karşılaştırmamak gerek:

Minecraft Dungeons ne Diablo kadar gelişmiş grafiklere ne de Diablo oyunlarındaki mekaniksel derinliğe sahip. Esasen oyunun amaçladığı şey de Diablo serisine rakip olmak değil. Oyun, Diablo’ya orantıyla daha geniş kitlelerce oynanabilecek, dungeon crawl tipi oyunlara birinci sefer adım atan oyuncuların da oyunun içinde kaybolmayacakları halde tasarlanmış.Yani Minecraft Dungeons’ın Diablo ayarında bir oyun olacağını düşünmek hasretle sonuçlanabilir.

Diablo kadar derin bir oynanışa, çok sayıda farklı karakter sınıfına yahut yetenek ağacına, elhasıl genel manada yüksek ayrıntıya sahip olan bir oyun oynamak isteyenlerin adresi Minecraft Dungeons olmamalı. Daha olağan, zorlamaktan fazla eğlendirmeyi amaçlayan bir oyun arayanlar ise Minecraft Dungeons’a gözleri saklı atlayabilirler.

Daha kolay, zorlamayan bir oyun dememiz yanlış anlaşılmasın. Minecraft Dungeons, Diablo oyunlarıyla karşılaştırıldığı devir daha kolay bir oyun. Alışılmış en kolay zorluk seviyesi seçildiği takdirde bütün oyunu zorlanmadan bitirmek mümkün. Gelgelelim hangi zorluk seviyesinde olursa olsun oyun devir geçtikçe zorlaşıyor. Hele bir de oyunu bitirdikten sonra açılan, daha güçlükle ve ‘loot’ manasında daha çıkarlı seviyeler hayli zorlayıcı olabiliyor.

İsminde ‘craft’ olan bir oyunda ‘craft’ sistemi olmaması:

Minecraft’in oyun yerküresinde yaygınlaşmasını sağladığı en kıymetli sistemlerden biri elbet craft ekranları. Yerküreyi gezerken topladığınız eşyalarla yeni silahlar, zırhlar yahut farklı eşyalar üretebiliyor olma hissi, hayatta kalma oyunlarının olmazsa olmazı hâline geldi. İşte bu yüzden, Minecraft Dungeons her ne kadar bir craft sistemine sahip olmak zorunda olmasa da görmeyi çok isterdik.

Oyun, tipi gereği bildiğimiz Minecraft'te bulunan craft sistemini eklemeye müsait bir oyun zati değil. Nihâyetinde bu çeşit oyunlarda keşif sırasında bulduğumuz eşyaları direkt olarak kullanabilmek tıbbın tabiatında olan bir şey. Ama yeniden de içinde bulunduğumuz Minecraft kozmosu, tamamıyla craft sistemine dayalı bir oynanışla tanınırken bu oyunda da eşya üretme ismine çok geniş çaplı olmayan bir sistem, oynanışı olumlu cihette etkileyebilirdi.

Oyunda bir yetenek ağacı bulunmuyor, onun tarafına oynanış odaklı bir geliştirme sistemi mevcut:

Dungeon crawl tipi oyunlarda karakter sınıfları, farklı sınıfların yetenekleri münasebetiyle oynanışa olan tesiri üzere ögeler değerlidir. Minecraft Dungeons bu noktada da daha az karmaşık ve yeni başlayanları kucaklayan dinamik bir sisteme sahip. Oyunda bulunan yetenekler maceralar sırasında toplanan ‘artifact’lerle belirleniyor. Böylelikle sahip olduğumu yetenekler oyun içinde daima olarak değiştirilebiliyor.

Artifact’lere birkaç örnek verelim. Örneğin “Boots of Swiftness” isimli artifact, muvakkat bir vadeyle karakterin hareket suratını artırırken, karşılaştığınız düşmanlara mütemadi olarak hasar vermeye yarayan “Corrupted Beacon” isimli bir artifact de bulunuyor. Öte yandan sizin yanınızda savaşması için bir kurt çağıran “Tasty Bone” üzere çok sayıda artifact ile oynayışınızı tıpkı bir yetenek ağacıyla şekillendiriyormuş üzere yönetebiliyorsunuz.

Artifact’lerin yanı sıra bir de kullandığımız silahlara ve kuşandığımız zırhlara yapabildiğimiz geliştirmeler bulunuyor. “Enchantment” ismi verilen bu geliştirmeler, tıpkı artifact’ler üzere çok çeşitli yetenekler kullanmanızı sağlıyor. Örneğin silahlarımızı geliştirerek vurduğumuz bir düşmanı vesair düşmanlara saldırması tarafında etkileyebiliyor, zırhımızı geliştirerek de aldığımız hasarı düşmanımıza yansıtabiliyoruz.

Minecraft Dungeons çevrimiçi ya da mahallî olarak Co-op olarak oynanabiliyor:

Bir noktaları keşfetmek, üzerinize gelen düşman dalgalarını savuşturmak tek başınızayken bile sefalı olsa da bir de arkadaşlarınızla oynadığınız hengam saatlerin geçtiğini fark etmeden oyuna dalabiliyorsunuz. Minecraft Dungeons tam olarak bu sebeple velev internet üzerinden isterseniz de tıpkı sistem üzerinden 4 bireye kadar co-op oynamanıza müsaade veriyor.

Oyun bölük ekranlı co-op moduna sahip değil. Bunun bölgesine herkesin birebir ekranda olduğu, kameranın da sırf ana karaktere odaklandığı bir oynanış bulunduğu için dört kişi oynarken başlarda zorlanabilirsiniz. Ancak bir ekip olarak hareket etmeyi öğrendikten sonra pek sorun yaşanmıyor.

Karakter sınıflarının yokluğu, co-op oynarken kendini hissettiriyor. O kadar kalabalık olunca insan her karaktere düzgünleştirmek ya da ‘tanklamak’ üzere bir vazife yüklemek istiyor. Bu boşluğu yukarıda bahsettiğimiz artifact ve enchantment’larla gidermek mümkün olsa da herkesin farklı bir rol üstlendiği bir ekip oluşturma manasında hudutlar mevcut.

Sonuç: Minecraft Dungeons güzel bir oyun mu?

Tüm eksilerine karşın Minecraft Dungeons, Minecraft cihanında geçen bir dungeon crawl oyunu olarak yeterli bir iş çıkarıyor. Oyunu bir eksiler ve artılar terazisine koyduğumuz hengam, artıların ağır bastığı âşikar. Eksilerin birçok da beklentiyi akıllıca ayarladığınız sürece gözünüze batmayacak çeşitten. O yüzden Minecraft Dungeons ufak da olsa ilginizi çekiyorsa katiyetle denemenizi önerdiğimiz bir oyun.

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.