Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Mobil Oyun Nasıl Yapılır?

0 17

Mobil oyun yerküresi gün geçtikçe büyümeye devam ediyor. PC ve konsol oyunlarından daha çok satan mobil oyunlar, münhasıran bu salgın günlerinde konuta kapanan beşerler için gündelik hayatın değerli bir kesimi haline geldi. Haliyle halihazırda mobil oyun yapmak isteyen kişiler bu devri kendileri için birer fırsata dönüştürebilirler.

Bu yüzden, mobil oyun yapmak isteyen lakin işe nereden başlayacağını bilmeyenler için, işlerini kolaylaştıracak ve ufuklarını açacak bir yazı hazırlamaya çalıştık. Böylece mobil oyun yapmaya başlarken en azından kısmi de olsa kendilerine bir yol çizebileceklerine inanıyoruz. Gelin, “Mobil oyun nasıl yapılır?” sorusuna birlikte yanıt arayalım. 

Adım adım mobil oyun nasıl yapılır?

 • Kendinize uygun bir plan hazırlayın,
 • Planınıza müsait bir oyun motoru seçin,
 • Elverişli programlama lisanını öğrenin,
 • Girişiminize başlayın,
 • Oyununuza ilişkin görselleri hazırlayın,
 • Oyununuzu kişiselleştirin,
 • Oyununuzu muaf bırakın.

1. Kendinize uygun bir plan hazırlayın:

Her şeyden evvel bir planınızın olması kural. Kolları sıvamadan evvel ne yapmak istediğinize karar verin. Misal, nasıl bir oyun yapmak istiyorsunuz? Bulmaca oyunu mu? Kağıt oyunu mu? Otomobil yarışı mı? Ya da memleketimizde çok çokça ilgi gören okey biçimi oyunlar mı? Ne tıp bir oyun yapmak istediğinize öncelikle bir karar verin. Sonrasında bu oyunu, öteki oyunlardan farklı kılacak şeyler üzerine baş yormaya başlayın. Oyununuzu çeşitlendirin ve kişiselleştirin ki, hak ettiği ilgiyi görsün. 

2. Planınıza müsait bir oyun motoru seçin:

Birçok oyun geliştiricisi artık oyunlarını geniş kütüphanelere ve araçlara sahip oyun motorlarında geliştiriyor. Bu mobil oyunda da makbul. Birbirinden kullanışlı oyun motorları, mobil oyun geliştiricilerinin işini kolaylaştıracak varlıklı araçlara sahip. Gelin bu araçlardan üç adedine birlikte bakalım:

 • Unity: Günümüzde artık mobil oyun dendiğinde akla direkt Unity geliyor. Unity’nin mobil oyun geliştiriciler için sunduğu varlıklı kaynaklar ve araçsal kolaylıklar, onu birçok oyun motorundan farklı kılıyor. Ayrıyeten fiyatsız. Natürel oyununuzu yayınlamak isterseniz, yayınlamadan evvel belli bir fiyat ödemeniz gerekiyor. Lakin fiyat ödemeden de oyununuzu yayınlayabilirsiniz, yalnızca girişte “Unity ile yapıldı” ibaresi görürsünüz. 
  • Başkaca Unity ile ilgili internet fiyatsız eğitim bulmak çok vaka. Örneğin Brackeys isimli Youtuber’ın hazırladığı birbirinden şahsi fiyatsız eğitim içerikleri bulunuyor. Kanalına buradan gözatabilirsiniz.
 • Unreal Engine: Unreal Engine da tekrar Unity üzere dalın önde gelen oyun yazılımlarından. Unity ile yaptığınız birçok şeyi Unreal Engine ile de yapabilirsiniz. Lakin Unity kodlama lisanı olarak C# kullanırken Unreal Engine C++ kullanıyor. İkisi de oyun geliştirmek isteyenler için fiyatsız yazılımlar. 
  • Ayrıyeten başınızda bir şeyler çağrıştırması ismine, Unreal Engine üzerinde yapılan bir oyunun fiyatsız eğitim görüntülerine buradan ulaşabilirsiniz. 
 • GameSalad: Şayet kodlamayla pek aranız yoksa ve sürükle-bırak süreçleriyle oyun yapmak istiyorsanız, bir bakmanızda yarar var. Ne kadar etkileyici oyunlar yapabilirsiniz bilinmez, fakat GameSalad ile yapılmış birçok mobil oyun bulunuyor.

3. Elverişli programlama lisanını öğrenin:

Mobil oyun geliştireceksiniz, ne usul bir oyun yapmak istediğinize karar verdiniz. Ayrıyeten hangi oyun motorunu kullanacağınızı da biliyorsunuz. O devir tutarlı programa lisanını öğrenmenin vakti geldi. Yukarıda da değindiğimiz üzere, şayet Unity ile oyun yapmak istiyorsanız temel seviyedeC# programlama lisanına vakıf olmanız gerekiyor. Bunun için, CSharp (C#) öğrenmek isteyenler için derlediğimiz birbirinden hoş fiyatsız eğitim görüntülerine buradan ulaşabilirsiniz.

Şayet niyetiniz Unreal Engine üzerinden oyun yapmak ise, bu sefer C++ lisanını temel seviyede öğrenmeniz gerekir. Bunun için freeCodeCamp.org’un Youtube sahifesinde yayınlanan şu dört buçuk saatlik fiyatsız eğitim görüntüsüne bakabilirsiniz. 

4. Girişiminize başlayın:

Her ne kadar korkutucu gelse de aslında korkutucu değil. Bir defa başladıktan sonra gerisi çorap söküğü üzere geliyor. Girişiminize başladığınızda, süreçleri olağan tutmaya çalışın. En kolay şeyleri bile kendiniz için karmaşık hâle getirmekten sakının. Bu yüzden her şeye yalın grafikleri oyuna dahil ederek ve tekrar bu grafiklere tekabül eden olağan mekanikleri kodlayarak başlayabilirsiniz.

Yavaş yavaş bunun istikrarını oturtacaksınızdır. Velev vakit içerisinde kendi çalışma şeklinizi oturtacaksınız. Hele iş kullanıcı arayüzünü tasarlamaya kadar geldiğinde, bu metne dönüp hislerinizi paylaşmanız bizi çok mesrur eder. Unutmayın, az biraz emek gösterdikten sonra altından kalkamayacağınız şey yok.

5. Oyununuza ilişkin görselleri hazırlayın:

Sıra geldi oyununuza ilişkin görselleri tasarlamaya. Şayet 2D görseller tasarlamak istiyorsanız, Photoshop ve Illustrator ülkü programlar. Lakin yok, ben 3D oyun yapmak istiyorum diyorsanız, Maya ve 3ds Max isimli programlara bir göz atmanızda yarar var.  

Dürüst olmak gerekirse, birçok oyun geliştiricisi grafikler laf konusu olduğunda daha çok fiyatsız, telif içermeyen, yani “ortak tasarrufa açılmış” görsellerden faydalanıyor. Üzerlerinde biraz oynama yaparak onları olabildiğince başkalaştırmaya çalışıyor. İsterseniz bu türlü de yapabilirsiniz. Ya da buna bütçem var diyorsanız, oyununuza dış kaynak sağlayarak bu işlerden anlayan bir profesyonelle çalışabilirsiniz. 

6. Oyununuzu şahsileştirin:

App Store ve Play Store'da birbirinin birebiri binlerce oyun var. Farklılaşmak lazım. Bunun için de oyununuzu çeşitlendirmeniz, yani kişiselleştirmeniz gerekir. Farklı mekanikler, farklı karakterler, farklı mekanlar, farklı seviyeler vs. Oyununuzun albenisini artırmak için yapabileceğiniz bir çok şey var. Bunlar üzerine düşünmekten çekinmeyin. 

7. Oyununuzu özgür bırakın:

Birden fazla oyun geliştiricisi bir türlü oyununu muaf bırakmaz. Bu yüzden o oyunu piyasaya sürene kadar tıpkı stilde birçok oyun piyasaya sürülmüş olur. Bu yüzden, devranı geldiğinde, oyununuzu yayınlamaktan çekinmeyin. Sonuçta atalarımız boşuna “kervan yolda düzülür” dememiş. Siz oyununuzu yayınlayın, sonrasında gelen tefsirlerle birlikte oyuna güncellemeler getirerek açıklarınızı kapatabilirsiniz. 

Son olarak, “mobil oyun nasıl yapılır?” sorusu çerçevesinde, mobil oyun geliştirmek isteyenlere şöyle bir taviseye bulunulabilir: Eğer çok çokça çekinceleriniz varsa, bir işe bodozlama atılmak sizin için daha âlâ olabilir. Günah yapmaktan çekinmeyin. Takıldığınız her noktada, internet elinizin altında, ilgili aramayı yaparak sorunuza karşılık bulmaya çalışın. Her sorunuza yanıt bulabileceğiniz binlerce kaynak var. Çuvallamaktan ve araştırmaktan korkmayın. 

Mobil oyun nasıl yapılır?” sorusunu elimizden geldiğince cevaplamaya çalıştık. Mobil oyun nasıl yapılır, nelere dikkat edilmesi gerekiyor, hangi oyun motoru daha kullanışlı, bu şekil sorulara deneyimlerinizden hareketle tahlillerde yanıtlar yazabilirsiniz.

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.