Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Mozilla, Aralık 2020’de Flash Desteğini Külliyen Kesiyor

0 19

Bütün büyük tarayıcı şirketleri 2020 yılında tarayıcılarından Flash desteğini kaldırmayı planlıyor. Adobe, 2017 yılında Adobe Flash’ta küçülmeye gittiğini duyurmuştu ve Google, Microsoft ya da Mozilla üzere şirketler de tarayıcılarındaki bu teknoloji desteğini sonlandırma planlarına başlamışlardı. Adobe Flash, 2021 yılından itibaren güvenlik güncellemeleri almayacak.

Firefox, tarayıcısında Adobe Flash’ı entegre etmek için sistemde yüklü olan bir eklenti sistemini kullanıyor. Google Chrome ve öteki Chromium tabanlı tarayıcılar ana Flash entegrasyonuyla birlikte geliyorlar.

Firefox ve Flash

Flash, Firefox tarayıcısında varsayılan olarak kapatılmış biçimde bulunuyor gelgelelim kullanıcılar, gerekli sitelerde Flash’ı tekrardan aktifleştirebiliyorlar. Flash, Firefox’un hala desteklediği tek NPAPI eklentisi konumunda bulunuyor. Microsoft Silverlight üzere vesair NPAPI tabanlı eklentilerin desteği, Mozilla’nın 2017 yılında yayınladığı Firefox 52’de kesilmişti.

Mozilla, Flash daraltma takviminde de bir güncellemeye gitti. Şirket, Flash’ın kaldırılacağı Firefox sürümünü ve tarihini açıkladı. Yapılan açıklamaya nazaran Flash, Mozilla’nın Aralık 2020’de yayınlamayı planladığı Firefox 84’ün kararlı sürümünde kaldırılacak. Geliştiriciler tarayıcılarında ise destek daha erken son bulacak. Flash, Firefox Nightly’den Ekim 2020 tarihinde kaldırılacak.

Siz de bir Firefox kullanıcısıysanız Flash’ı tarayıcınızdan etkisiz hale getirebilirsiniz ya da sistemden büsbütün de kaldırabilirsiniz ki böylelikle Firefox’tan da kaldırılmış olur. Mozilla’nın Flash ile ilgili şu anki takvimi ise şöyle;

  • Ekim 2019 (şu anki aşama): Daima Canlı (Always Active) seçeneği kaldırıldı. Bir site Flash gerektiriyorsa Firefox müsaade istendiğini gösterecek.
  • Ekim 2020: Firefox Nightly 84’ten Flash desteği kaldırılacak
  • Aralık 2020: Flash desteği, Firefox 84 Kararlı sürümünden kaldırılacak. Bu noktadan sonra rastgele bir Firefox sürümü Flash’ı desteklemeyecek.

Mozilla, Firefox 84 ile birlikte Flash desteğini külliyen kaldırmayı düşünse de her hengam planlarda değişiklik olabilir. Fakat Adobe’un 2021’den itibaren Flash’a güvenlik güncellemeleri vermeyi bırakacağını düşünecek olursak değişiklik pek de muhtemel gözükmüyor. Ayrıyeten Google, Ocak 2021’de yayınlayacağı Chrome 88 ile birlikte Flash desteğini sonlandıracak. Bu, Chromium tabanlı vesair tarayıcıları da etkileyecek.

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.