Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Mozilla, Firefox 78 Güncellemesini Duyurdu

0 21

Firefox 78 Stable, sahife yüklenirken engellenen web sitesi kaynaklarını görüntüleme seçeneklerini destekleyecek. İnternette gezinirken birtakım sitelerin içeriği yüklenmeyebilir; bunun yaygın bir nedeni, kullanıcıların yerleşik üçüncü taraf içerik engelleme seçeneklerini kullanıyor olmasıdır. Hengam aşımına uğrayan yahut sunucu ilişkilerini kesen kaynaklar da içeriğin engellenmesine sebep olabilir. Firefox şu ana kadar, web tarayıcısında site açarken, engellenen kaynakları ağ ilişkileri listesine almadı. Haberler, kullanılan araçlar tarafından görüntülenebilecek; ancak bu kullanılan araçlara bağlı olacak.

Firefox 78, engellenen kontakları tahlil etmek için yeni bir seçenekle birlikte geliyor, bu malumatlar çoğunlukla internet sitesi sahipleri ve geliştiricileri için yararlı olacak; fakat içeriğin belli sitelere yüklenmediğini fark ederlerse alışılagelmiş kullanıcılar için de yararlı olabilir.

Nasıl ulaşılabilir?

Yeni özelliğe ulaşmak için gereken tek şey, web tarayıcısının Geliştirici Araçlarını açmak için F12 kısayoluna dokunmak. Geliştirici Araçları arayüzü hazır olduğunda Ağ sekmesi seçilir. Al renkte listelenen öğeler yüklenmemiş demektir. Bunun nedeni de, uzantı yüklü ve aktifse Firefox “uBlock Origin tarafından engellendi” uyarısı verebilir. Kullanıcılar, engellemenin nedeni olarak İzleme Himayesi yahut sair engelleyici uzantılarını da görebilir.

Aktarılan’ sütununa tıklandığındaysa, irtibat listesinin tamamını bu sütunun donelerine nazaran sıralar böylelikle siteye irtibat sırasında tarayıcıda engellenen tüm kaynakları tahlil etmek kolaylaşır.

Geliştirici araçları, engellenen irtibatlara müsaade verme seçeneği sunmaz; bunun Firefox'un yahut uzantının engelleme seçeneklerinde yönetilmesi gerekir.

Yeni özellik, Firefox web tarayıcısının geliştirici sürümlerinde aslında mevcut. Firefox 78 Stable, tarayıcının yayın planına nazaran 30 Haziran 2020'de yayınlanacak.

Mozilla, bu yıl Firefox'a 4 haftada bir güncelleme getirmeye başladı. Bu vade daha evvel 6 ila 8 hafta arasında değişiyordu. Koronavirüs salgınının öncesinde de Firefox işçisi ve ekte bulunanlar uzaktan çalışıyordu. Yeni güncellemeler artık uzaktan test ediliyor ve vakit dilimleri arasında iş birliği yapılıyor.

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.