Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Mütehassıs Doktordan Yanlış Maske Tasarrufu Konusunda Ikaz

0 18

Teneffüs yolu enfeksiyonlarından korunmada en kıymetli ögenin maske kullanmak olduğuna dikkat çeken Enfeksiyon Illetleri ve Klinik Mikrobiyoloji Eksperi Dr. Affan Denk, “Maske takılıyken en sık yapılan yanlış, elimizle ön yüzüne dokunmaktır. Bu formda maskeye bulaşan virüsleri, vesair mikroorganizmaları elimizle etrafa saçarız” dedi.

Medical Park Elazığ Hastanesi Enfeksiyon Illetleri ve Klinik Mikrobiyoloji Kompetanı Dr. Affan Denk, Covid-19 önlemleri kapsamında maske tasarrufunun tüm vilayetlerde mecburî hale getirilmesi üzerine, maskeyi kullanırken dikkat edilmesi gerekenler hakkında malumat verdi. Teneffüs yolu enfeksiyonlarının önüne geçilmesinde en değerli ögelerden birinin maske kullanmak olduğunu belirten Uzm. Dr. Denk, maskeyi taktıktan sonra burnun açık bırakılmasının virüsün bulaşma ihtimalini artıracağını vurgulayarak, en çok yapılan günahlardan birinin de elle dokunmak olduğunu belirtti.

Uzm. Dr. Affan Denk, maske takmadan evvel el hijyenine bilhassa dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayarak, “En az 20 saniye boyunca bol su ve sabunla ellerimizi yıkamalıyız. Teneffüs yolu enfeksiyonlarından korunmada en kıymetli öge maske kullanmaktır. Maske kullanılırken en değerli kural ise maskenin gerçek tasarrufudur. Maskenin ağız ve burnu kapatacak halde kullanılması gerekir. Burun açık kalırsa virüsler hasta şahıslardan ortama bulaşabilir” dedi.

'Maskeye Elinizle Dokunmayın'

Uzm. Dr. Denk, maskeyi taktıktan sonra burnun açıkta kalmaması gerektiğini belirterek, “En sık yapılan yanlış, maske takılıyken elimizle maskeye dokunmaktır. Bu halde maskeye bulaşan virüsleri elimizle etrafa virüs saçarız. Maskeler kullanılırken ortam koşullarına bağlı olarak çoğunlukla 3 saat içerisinde nemlenir ve kirlenir. Kullanılan maskeler kesinlikle çöpe atılmalıdır. Bazen cebe koyuluyor yahut sonrasında tekrar kullanılıyor, bu çok yanlış bir davranış. Bazen virüsü bu halde diğerlerine da bulaştırabiliriz. Elimizle maskeye dokunduktan sonra ağzımıza yahut burnumuza dokunursak kendimiz de virüsü kapabiliriz. Binaenaleyh maskeler tek tasarrufluk olmalıdır. Çoğunlukla kullanılan 2 çeşit maske vardır. Biri tıbbi (cerrahi) maske gayrısı ise daha çok kişisel durumlarda sağlık çalışanlarının kullandığı N95 isimli maskedir. Münhasıran hasta olanların kullanması gereken maske tıbbi maskedir. Dışarıda kullandığımız maskeler de tıbbi maske olmalıdır. Hasta olan kimseler filtreli maskeleri kullanmamalılar, zira bu maskeler aracılığıyla dışarıya hastalık bulaştırabilirler” tabirlerini kullandı.

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.