Makalecin - Güncel Blog Yazıları

NASA koşut kainatların gerçekliğine dair kanıt bulmuş olabilir!

0 16
ABONE OL


Batuhan Dönertaş / Kişisel

Akıllara bilim kurgu sinemaları geldiğinde koşut cihan senaryoları üstüne kurulmuş bir çok farklı sinema aklımıza geliyor. Bu güne kadar yalnızca bilim kurgu senaryosu olan koşut kainatlar, NASA’nın araştırması sonucunda senaryo olmaktan çıkabilir. Zira NASA tarafından yapılan açıklamaya nazaran koşut cihanlar hakkında birinci kanıt bulunmuş olabilir. Evet, koşut cihan nedir ve NASA koşut kainatlar hakkında ne keşfetti? Bu soruların yanıtı haberimizde…

Koşut cihan nedir?

İngilizce’de “multiverse” yani çoklu cihan olarak da kabul edilen koşut cihan, birbirinden farklı ve gözlemlenebilir kainatların hipotez olarak yekunu manasına geliyor.

Yani teleskoplar aracılığı ile gözlemleyebildiğimiz ve bildiğimiz cihan 93 milyar ışık yılı genişliğindedir.

Gelgelelim, koşut cihan hipotezine nazaran; gözlemlediğimiz cihan çoklu cihanın çok küçük bir kısmı durumunda kalıyor.

Çoklu cihan sonlu ve sonsuz var olabilecek tüm cihanların hipotez olarak bir bütünüdür. Tıpkı devirde var olan her şeyi (bütün mekan, hengam, husus ve güç ile birlikte fizik kanunları ve fizikî değişimleri) içinde kapsar.

Koşut cihan ya da çoklu cihan kavramı genellikle kozmoloji, kuantum mekaniği ve felsefede ortaya çıkar. Bunun yanı sıra bu kavramla içinde bulunduğumuz kozmosun arasındaki potansiyel farkın değişik tarihçeler barındırması düşünülür.

NASA koşut kainatlar hakkında ne buldu?

Koşut kainatların ne olduğuna dair ufak bir hatırlatma yaptıktan sonra NASA’nın yaptığı keşfe geçebiliriz.

NASA’nın bilim kurgu sineması niteliğinde yaptığı keşfin anahtar noktasında NASA’nın desteklediği Antarctic Impulsive Transient Antenna (ANITA) bulunuyor. Keşif ANITA tarafından yapıldı.

NASA; 2003 yılında ANITA araştırma öbeğine, cihanı dolduran hayalet parçacıkları araştırması için 35 milyon dolar fon sağladı.

Uzun devirdir üstünde çalışılan girişimde, Antarktika buzullarında yüksek güçlü nötrinolar unsur ile etkileşime girdiğinde yayılan radyo dalgalarını tespit etmek için yapılan balon kullanılıyor.

Araştırma Hawaii Üniversitesi’nden Peter W. Gorham tarafından yönetiliyor.

Kişisel tasarlanan balon, bir ay boyunca uzaydan gelen yüksek güçlü parçacıkları arayıp, Antarktika’yı tarayacaktı. Antarktika’nın seçilmesindeki en kıymetli neden ise, olguları bozacak rastgele bir sinyalin olmaması ve soğuk, kuru bir havaya sahip olduğu için şahsi olarak seçildi.

İki yıldan uzun süren iki uçuş sonucunda art plan gürültüsü haricinde öteki bir olgu toplayamayan bilim kişileri, balonun üçüncü uçuşunda, evvelden kaydettikleri doneleri tekrar denetim etmek istediler ve 2016 yılında teoride imkansız görünen bir şey yakaladıklarını keşfettiler.

Yakalanan sinyal uzaydan değil, alanın altından geliyor üzere görünüyordu. Bulgular parçacıkların vakitte arkaya sahih hareket ettiğini ve bir koşut cihanın varlığına kanıt olabileceğini ortaya koyuyor.

Araştırmanın açıklamalarında, “Bu sinyal, bizimkiyle birebir büyük patlamada yaratılmış ve koşut olarak var olan karmaşık bir evrenin varlığını gerektiriyor. Bu koşut yerkürede, müspet negatif olarak, sol sağ olarak karşıt halde işliyor ve devir geçmişe hakikat gidiyor.”  tabirleri kullanıldı.

Tüm bunların yanı sıra Büyük Patlama teorisi, bir ya da daha çokça koşut cihanın var olma ihtimalini güçlendiriyor. Bilim kişilerinin ortaya attığı bu teori, birçok kozmosun yan yana bulunabileceğini ve çoklu cihan teorisinin gerçek olduğuna işaret ediyor.

Kaynak: Milliyet

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.