Makalecin - Güncel Blog Yazıları

NBA 2K20, “I Can’t Breathe” Yazılı T-Shirtler Veriyor

0 17

Take Two tarafından geliştirilen basketbol oyunu NBA 2K20, ABD’de polis tarafından boğularak öldürülen George Floyd’un anısına oyun içinde şahsi tişörtler dağıtmaya başladı. Bu tişörtler, oyundaki herkese fiyatsız olarak veriliyor. 

Tıpkı vakitte NBA 2K20, GTA Online, Red Dead Online üzere tanınan online oyunlar, ırkçılığa ve ayrımcılığa dikkat çekmek ve George Floyd’u anmak için dün akşam saat 21.00 – 23.00 saatleri arasında sunucularını kapattı. Başkaca NBA 2K20’de pek çok oyuncu toplanarak, üstlerinde oyunun dağıttığı tişörtlerle protestolar düzenledi.

Koronavirüs pandemisi nedeniyle pek çok kişi hanelerine kapanmış, toplumsallaşma yerleri olarak oyunları kullanmaya başlamışlardı. NBA 2K20’nin düzenlediği aktiflik de bir nevi bu durumun bir sonucu. NBA’deki oyuncuların büyük bir kısmının siyahi oyunculardan oluştuğu düşünülürse oyunun ırkçılığa karşı tavrını çok daha uygun bir formda anlayabiliyoruz.

ABD’de neler yaşanmıştı?

ABD’de pek çok kentte sokağa çıkma yasağına neden olan protestolar, bir polisin George Floyd isimli siyahi bir kişisi öldürmesiyle başladı. Dizini siyahi adamın boynuna bastıran ABD’li polis, Floyd’un “nefes alamıyorum” formda seslenmesine karşın fiilini sürdürmeye devam etmişti. Bu vakanın akabinde Floyd hayatını kaybetmiş, polis ise beklenen cezayı almamıştı.

Bu noktadan sonra polislerin kendilerine ayrımcılık yaparak daha sert davrandığını söyleyen siyahi kişiler, ABD genelinde geniş çaplı protestolara başlamıştı. Şuan hala devam eden protestolarda kimi provokatörler memleket genelinde Apple üzere mağazaları yağmalarken, gerçekte istenilen şey kişilerin rengine, diyanetine yahut farklılıklarına bakılmaksızın eşit halde davranılması. 

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.