Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Netflix, Yayın Kalitesini Eski Haline Getirmeye Başladı

0 24

Koronavirüs pandemisinde artan internet tasarrufu nedeniyle önümüzdeki aylarda yayın kalitesini muvakkat müddetliğine düşürme kararı alan Netflix, yavaş yavaş eski yayın kalitesine dönmeye başladı. Başta Avrupa memleketleri olmak üzere devletimiz dahil tüm yerkürede koronavirüs nedeniyle artan internet tasarrufu, ilişki yolları ve sunuculara çok yük bindirmişti. 

Netflix, hangi memleketlerde bit rate bedellerini eski suratına getirdiğini açıklamasa da Avrupa’daki pek çok Netflix kullanıcısı bit rate kıymetlerinin arttığını söylüyor. Yapılan paylaşımlara nazaran şu sıralar Danimarka, Almanya, Norveç üzere devletlerde akış kalitesinin tekrar 4K’ya çıktığı raporlandı. Şirketin, sunuculara çok yükleme yapılmadığından emin olmak için bit rate bedellerini kademeli olarak artırıyor. Netflix, bahisle ilgili olarak “Kapasitenin artırılmasına yardımcı olmak için internet sağlayıcılarla birlikte çalıştığımızı lütfen unutmayın. Yalnızca son 1 ayda, olağan kapasitenin 4 katını ekledik. Koşullar güzelleştikçe bu sınırlamaları külliyen kaldıracağız” halinde açıklama yaptı.

Hangi platformlar yayın kalitesini düşürdü?

Koronavirüs vakalarının denetim dışı periyotlar olan Mart ayında pek çok memleket katı tedbirler almıştı. Bu süreçte ise Netflix dışında YouTube, Amazon, Apple üzere şirketler başta olmak üzere pek çok şirket medya akış kalitesini düşürdü. Bu sayede koronavirüs müddetince herkesin internete ulaşabilmesi sağlandı.

Netflix, önümüzdeki süreçte vakalar aksi gitmediği sürece akış kalitesinin tekrar 4K’ya çıkarılacağını belirtti. Şirketin şu an Türkiye’de sunduğu yayın kalitesi de çok düşük değil. Bu sebeple, kaliteli içerikler önümüze çıktığı sürece bit rate kıymetlerinin bir müddet daha düşük kalmasına sabredebiliriz. 

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.