Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Nokia, 5G Suratında Yerküre Rekorunu Kırdı

0 18

Finlandiya merkezli telekomünikasyon şirketi Nokia, ABD’de kurduğu ağ ekipmanlarında yerkürenin yeni 5G sürat rekorunu kırdığını duyurdu. Şirketin ABD’nin Dallas kentinde kablosuz ağla geliştirdiği testte 4,7 Gbps suratına kadar ulaşıldı.

Bu sürate, 28 GHz ve 39 GHz bantlarında milimetre dalga spektrumunun 100 MHz’lik 8 kanalın birleştirilmesiyle ulaşıldı. Bu formül, Nokia’nın AirScale tahlilinde tutarlı olan EN – DC fonksiyonu kullanılarak 40 MHz LTE spektrumu ve 800 MHz bant genişliği sundu.

Nokia’nın 5G sürat rekoru:

EN – DC, son kullanıcının hem 5G hem de LTE ağlarına eş devirli olarak bağlanabilmesine müsaade veriyor; iki suratı tek bir bölgede birleştiriyor. Nokia, sürate hem bulut temelli 5G hem de klasik taban bantlı ayarlarda ulaşıldığını söz etti.

Nokia Mobil Ağlar Yöneticisi Tommi Uitto, “Bu, ABD’de 5G servislerini geliştirmede değerli ve dikkate bedel bir kilometre taşı. Mahsusen irtibat ve kapasitenin epey kritik olduğu şu devirlerde… Hâlihazırda milimetre dalga ekipmanlarımızı, ABD’deki tüm büyük operatörlere tedarik ediyoruz ve onlarla yakından çalışmaya devam etmeyi sabırsızlıkla bekliyoruz” tabirlerini kullandı.

5G ilişkide yeni sürat rekorunun kırılması epeyce kısa sürdü. İsveçli telekomünikasyon devi Ericsson, geçtiğimiz şubat ayında o periyodun rekorunu kırdığını açıklamıştı. Şirket, 4,3 Gbps sürate ulaşmayı başarmıştı. Ericsson, bu türlü bir süratle bir saatlik 4K kalitede bir görüntüyü indirmenin sadece 14 saniye süreceğini söylemişti. 5G sürat rekoru, Ericsson’dan önceyse Huawei’deydi. Şirket, Türk Telekom ile birlikte yaptığı testte 2,9 Gbps sürate ulaşmayı başararak rekoru kırmıştı.

Daha şimdi 5G yerküre genelinde yaygınlaşmamışken araştırmacılar 6G çalışmalarına başladı. Bu teknolojiyle birlikte gelecekteki mobil internet standardı; hücrelere dayanmayacak, 'erişim noktası' (access point) ismi verilen cihazlar kullanılacak.

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.