Makalecin - Güncel Blog Yazıları

NVIDIA Ampere GA100 Tanıtıldı: İşte Özellikleri

0 22

NVIDIA, yeni nesil grafik mimarisi NVIDIA Ampere'in üzerindeki perdeyi ahir kaldırdı ve 7 nm üretim sürecinde geliştirdiği yerkürenin en güçlü GPU'su GA100'ü tanıttı. Bu yonga, şu ana kadar TSMC'nin 7 nm sürecinde üretilen en büyük GPU olarak öne çıkıyor.

NVIDIA Ampere GA100, şimdiye kadar tasarlanmış en büyük 7 nm GPU olarak tanımlanıyor. GPU, ilmî araştırma, yapay zeka, derin hudut ağı ve yapay zeka çıkarımı üzere pratiklerle büsbütün HPC (yüksek başarımlı hesaplama) pazarı için üstün bilgisayarlara yönelik olarak tasarlandı.

NVIDIA Ampere GPU'lar PCIe 4.0 desteğine sahip olacak

Her şeyden evvel, NVIDIA Ampere GA100 GPU çeşitli form faktörlerinde bulunacak. Tekil bir PCI Mezzanine karttan, PCIe 4.0 grafik kartına kadar çeşitli formlarda kullanılabilecek. Yani kartın PCIe 4.0 desteği sunacağını söyleyebiliriz. GPU çeşitli konfigürasyonlarda geliyor, ama NVIDIA'nın bugün vurguladığı asıl şey, DGX A100 ve HGX A100 platformlarında kullanılan Tesla A100 grafik kartı oldu.

GA100 grafik ünitesinin 54 milyar transistör ile rekor kıracağı tabir ediliyor. GA100 çekirdekleri barındıracak Tesla A100 hızlandırıcı kartı, görsel olarak bakıldığında Tesla V100 ile benzeri bir tasarım arz ediyor. NVIDIA'nın 7nm sürecine sahip Ampere mimarisi, yüzde 50 civarında performans artışı ve kuvvet verimliliği sunacak.

NVIDIA HGX A100 platformunun sonundaki “A100” ibaresi, platformun mahsusen A100 GPU'lara dayandığını gösteriyor. HGX A100, HPC ve AI tatbikleri için tasarlanmış bir data merkezi platformu olarak tanımlanabilir.

HGX A100 platformu yapay zeka ve HPC vazifeleri için tasarlandı

Supermicro, platformlar, yapay zeka ve HPC pratikleri için tasarlandı. Bunlar, büyük yapay zeka data kümelerini iletmek için sistem belleği ile GPU'lar arasında çok süratli ara ilişki ve bant genişliği gerektiren ağır vazifeler. Bu nedenle PCIe 4.0 üzere daha süratli bir arayüz gerektiriyor. Bununla birlikte, oyun grafik kartları birebir bant genişliği gereksinimine sahip değiller.

Turing tabanlı NVIDIA RTX 2000 serisi GPU'ların halefi olacak oyun grafik kartları, 4K çözünürlük kelam konusu olduğunda bile mevcut PCIe 3.0 arayüzünden en yeterli formda yararlanamıyor. Bu nedenle PCIe 4.0 üzere daha süratli bir arayüz sağlamak külliyen gereksiz. RTX 3000 grafik kartlarının PCIe 4.0 desteğine sahip olmasının tek nedeni, tüm PC sanayisinin artık PCIe 4.0'a geçme devri olduğuna karar vermesi.

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.