Makalecin - Güncel Blog Yazıları

NVIDIA GeForce RTX 3080’in Devasa Soğutma Blokları

0 12

Son vakitlerde herkesin gündeminde olan NVIDIA GeForce RTX 3000 serisi ekran kartları konusunda sır perdesi aralanmaya devam ediyor. Nasıl göründüğünü ve kimi performans testleriyle bir arada hangi özelliklere sahip olduğunu öğrendiğimiz NVIDIA’nın amiral gemisi ekran kartları, bu sefer de devasa soğutma bloğuyla önümüze çıktı.

Ortaya çıkan haberler konusunda hiçbir resmi bir açıklama olmadığını belirtmekte yarar var çünkü şirket, tüm bu paylaşılan datalardan bambaşka şeyler sunabilir ve bizi şaşırtabilir. Bu sefer karşımıza yeni ekran kartlarının ısınmamasını sağlayacak soğutma bloğu çıktı. Fanları sökülmüş bir biçimde görüntülenen soğutma blokları, güçlü çekirdekleri soğutmak için şimdiye kadar gördüğümüz ekran kartı fanlarından çok daha farklı bir mühendislikle önümüze çıkıyor.  

GeForce RTX 3080’in soğutma blokları:

Alışılmışın dışında bir soğutma stili sunan bu soğutma bloğu, NVIDIA mühendislerinin yeni göz bebeği diyebiliriz. Emsalsiz ve özgün dizaynının altında, fanların farklı taraflarda bulunması yatıyor. Fanların bir tanesi, soğutulacak işlemcinin derhal üstünde bulunurken diğerleri kartın gayrı tarafında ve ahir yan alıyor. Bu denli güçlü grafik yongalarını soğutmak için çok katmanlı soğutma yapısı kullanmaksa akıllıca görünüyor.  

Reddit’de bir kullanıcının tefsirlerine göre soğutma bloğunun üzerinde bulunan fanlar itme çekme kuralına tutarlı dizilmiş. Kartın farklı taraflarında bulunan fanlar, soğuk havayı dışarıdan kartın içine üfleyecek. Kartın orta kısmında bulunan ve farklı bir doğrultuda uzanan nahiyeden, yongayı soğutmak için kullanılan sıcak hava tahliye edilecek.  

Tahlili, evvelden paylaşılan görsellerdeki kısmen kapatılmış orta kısmı inceleyerek doğrulayabiliriz. Tek tarafı saklı olan orta kısım, farklı açılardaki ızgaralardan sıcak havayı dışarı tahliye edebilir. Sıcak havanın orta kısımlardan yukarı ve aşağıya üflenecek olması için kasanızdaki hava akışını kusursuz ayarlamanız gerektiğini de belirtmekte yarar var. 

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.