Makalecin - Güncel Blog Yazıları

NVIDIA GeForce RTX 3090’ın Detayları Ortaya Çıktı

0 14

Oyuncular için ekran kartı denildiğinde akıllara gelen birinci isimlerden olan NVIDIA'nın yeni çıkaracağı ekran kartları hakkındaki söylentiler devam ediyor. Yeni ekran kartının dış görünüşü hakkında ortaya çıkan manzaraları geçtiğimiz günlerde paylaşmıştık.  

Yeni ekran kartları hakkında bu sefer farklı bir malumat ortaya çıkmış üzere gözüküyor. Şimdiye kadar ekran kartlarının isimleri hakkında resmi bir açıklama olmamasına karşın Vigor ve Videocardz kaynaklarından gelen haberlerin eşleşmesiyle birlikte artık birtakım gerçeklere ulaşılmış durumda.

NVIDIA, TITAN serisi kartlarının ismini RTX 3090 olarak değiştirebilir:

Igor’un sunduğu datalara göre NVIDIA, bu sene RTX 3000 serisi ekran kartlarını 3 farklı model olarak duyuracak. Şimdiye kadar ortaya çıkan haberlere nazaran bunların RTX 3080, RTX 3080 (Ti/Super) ve RTX 3090 (Ti/Super) olacağını iddia ediyoruz. İsimlerinin hâlâ bunlar olacağına emin olmamakla birlikte kartların sahip olduğu grafik yongası ve bellek boyutu hakkında malumat sahibi olduğumuzu belirtelim.  

3 farklı modelin de temelinde PG132 kartı bulunacak ve bunlar GA102 yongasından güç alacak. GDDR6X bellekleriyle birlikte gelecek kartların hepsi, bant genişliği olarak 300 bit ve üzerini bizlere sunacak üzere görünüyor. 

Yukarıdaki paylaşılan dataları yakından incelediğimizde, RTX 3080 olarak adlandırılacağını düşündüğümüz SKU10 model numaralı kart, 10 GB’lık GDDR6X belleklere sahip olacak ve 320 W TDP kıymetiyle birlikte gelecek. 3080Ti ve 3080 Super olarak piyasaya sürülmesi beklenen kartlarsa RTX 3080’e nazaran daha büyük bir bant genişliği olan 352 bit ile gelecek. Her ikisinin de 3 adet DisplayPort ve bir adet HDMI çıkışıyla çıkacağını ekleyelim.  

Amiral gemisi olarak sunulacak ekran kartı RTX 3090 ise tam tamına 24 GB bellek boyutuna sahip olacak. Çift taraflı GDDR6X vRAM’lerle birlikte gelecek kart 384 bit bant genişliğine sahip olacak ve 350 W’lık bir güç tüketecek. Başkaca RTX 3090, vesair modellere kıyasla NVLink adı verilen fazladan bir çıkışa daha sahip olacak. 

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.