Makalecin - Güncel Blog Yazıları

NVIDIA’nın Yeni Canavarı RTX 3080 Kanlı Canlı Görüntülendi

0 13

Bir vadedir teknoloji tutkunları tarafından heyecanla beklenen NVIDIA'nın yeni grafik kartı RTX 3080, birinci kere ortaya çıktı. Yakın vakitte çıkması beklenen RTX 3000 serisi GPU'ları içinse resmi olarak av mevsimi başladı diyebiliriz. Şirket, bu grafik kartlarını bu yılın sonuna hakikat çıkartmayı planlıyor. Bu da demek oluyor ki, yeni kartlar sanal ortamda geçecek Computex Konferansı sırasında yahut o tarihlerde resmen tanıtılabilir.

NVIDIA'nın yeni ekran kartı RTX 3080, farklı dizaynıyla görenleri hayrete düşürmeyi başarıyor. Simetrik bir imaja sahip bu donanım olağanüstüsü, üzerindeki mavi renk nedeniyle kullanıcıları şaşırtabilir lakin kart aslında mavi değil. Ambalaj tabakası kullanıldığından ötürü mavi görünen ekran kartı, aslında cilalı metal biçiminde duruyor. Kullanılan gereç görenleri tatmin etse de, şirketin RTX 2080'de başvurduğu alüminyum kenar dizaynının bu kartta da bulunup bulunmayacağı hâlâ gizemini koruyor.

Önünüzde NVIDIA'nın yeni canavarı RTX 3080:

Cihaz hakkında en dikkat çeken özelliklerden biri fanların çift cepheli olması. Bir fanın açık girişi alt kısımdayken, gayrı fanın açık girişi üst kısma konumlandırılmış. Fanların yanlarından bahsetmek için şimdi erken olsa da; alttaki sabit basınç fanıyken, üsttekinin havayı dışarı çıkardığı düşünülüyor. NVIDIA, yeni ekran kartının ısı emicisinde de enteresan bir dizayna imza atarak vesair cihazlardan bir adım öne çıkmayı planlamış.

Cihazın presli devre kartıysa (PCB) sistemsiz bir hal almış durumda ve ısı emiciyle temas ettiği noktada son buluyor. Yalnızca gri plastik kısmın PCB'yi bünyesinde bulundurması, NVIDIA'nın çıkması yaklaşan Ampere GPU dizaynında PCB'nin küçük ve sistemsiz biçimde olma tezini hakikat kılıyor. Cihaz genel olarak ele alınırsa, neredeyse Founder's Edition olarak tasarlandığını söyleyebiliriz.

Söylentilere nazaran RTX 3080, GA104 GPU ile kutudan çıkacak ve RTX 2080'de bulunan 48 SMs'nin (3072 CUDA çekirdekleri) alanını alacak. RTX 3080, bünyesinde barındırdığı bu biçim güçlü donanımlar sayesinde bir evvelki modele nazaran nispeten öne çıkması bekleniyor. NVIDIA'nın bu ekran kartının fiyatlandırmasında nasıl bir yol izleyeceği de hayli merak edilenlerden biri konumunda. Şirket, izlediği yeni tasarım felsefesiyle maliyet tasarruflarına sahip olacak. Bu bağlamda iyi bir fiyatın gelip gelmeyeceğiyse şimdi zahir değil.

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.