Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Omurgalı hayvanlar hangileridir, ortak özellikleri nelerdir?

0 26

Artık, gelelim konumuza… Yerküre üzerinde var olan hayvanlar o kadar çok ve çeşitli ki… Kendi aralarında onlarca farklı öbeği ayrılıyorlar. Bunlardan biri de omurgalı hayvanlar. Biliyoruz “Omurgalı hayvanlar nelerdir?” diye merak ediyorsun. Artık açıklayacağız, azıcık daha sabret.

İstersen biraz soru-cevap zaviyesi yapalım. Aklına takılan tüm soruların karşılıkları aşağıda emin ol!

Omurgalı hayvan nedir?

Sırtlarında omurga bulunan dostlarımıza omurgalı hayvanlar diyoruz. Bu omurganın içerisinde hudutlar, kemik ve kıkırdak doku bulunuyormuş.

Omurgalı hayvanlar kaça ayrılır?

Beş farklı omurgalı hayvan çeşidi varmış. Bunlar; sürüngenler, balıklar, iki ömürlüler, kuşlar ve memelilermiş.

Omurgalı hayvanların ortak özellikleri nelerdir?

Her birinin sırtında omurga ve omurganın içinde omurilikleri varmış.

Kafataslarının içerisinde dimağ bulunurmuş. Kafatası ve had sistemleri hayli gelişmiş.

Organları gayrı çeşitlere nazaran daha gelişmiş haldeymiş.

Örtülü dolaşım sistemleri varmış. Yani atardamar, toplardamar, kılcal damar ve kalpleri varmış. Kan, damarların içinde hareket edermiş.

Kanlarında hemoglobin ismi verilen hücre varmış ve kan renkleri bu yüzden kırmızıymış.

Vücutlarını kaplayan derileri varmış.

Denizdeki omurgalılar solungaç, karadakiler akciğer ile teneffüs yaparlarmış.

Kıkırdak ya da iskeletleri varmış.

OMURGALI HAYVANLARIN İSİMLERİ NELERDİR?

Omurgalı hayvanlar alemi sahiden çok renkli ve gizemli. Her birinin farklı özellikleri de var, birçok ortaklar noktaları da… Artık tek tek bu çeşitleri inceleyelim.

BALIKLAR

Birinci sırada balıklar var. Balıkları kim sevmez ki? Deniz, göl, akarsu üzere sularda yaşayan balıklar, solungaçlarıyla nefes alırlarmış. Kalpleri iki odacıklıymış ve kalpte yalnızca kirli kan bulunurmuş. Kirli kan, kalp tarafından solungaçlara gönderilirmiş. Burada temizlenir ve vücuda yayılırmış. Vücutlarında renkli pullar bulunurmuş. Yüzgeç, pul ve kuyrukları daha süratli hareket etmelerini sağlarmış. Birtakım balıklarda kıkırdak birtakım balıklarda ise kemik bulunurmuş.

İKİ ÖMÜRLÜLER

Bu kümede yalnızca iki canlı tipi varmış; kurbağalar ve semenderler. Larvaları suda, yetişkinleri hem karada hem suda yaşayabilirlermiş. Öteki omurgalılardaki üzere vücutları deri ile kaplıymış fakat derileri nemli ve yumuşakmış. Kalplerinde 3 odacık bulunurmuş.

SÜRÜNGENLER

Hiç sürüngen gördün mü? Onlar da hem suda hem karada yaşayabilirlermiş. Vücutları su kaybetmelerini önlemek gayesiyle keratin denilen bir tabakayla örtülüymüş. Kış uykusuna yatan sürüngenlerden yalnızca timsahın 4 odacıklı kalbi varmış. Başkaları 3 odacıklı kalbe sahipmiş. Sürüngen dostlarımız arasında timsah, kaplumbağa, bukalemun, yeşil kertenkele de bulunurmuş.

KUŞLAR

Havada süzülen o hoş kuşlar da omurgalı hayvan dostlarımızdan. Tüyleri hem uçmalarına hem de ısınmalarına yararmış. Akciğerleriyle teneffüs yaparlarmış. Kalplerinde iki kulakçık iki karıncık olmak üzere 4 odacık bulunurmuş. Çok farklı ancak dişleri yokmuş. Yumurtlayarak çoğalırlarmış. Tavuk, penguen ve deve kuşları da bu öbeğe girermiş.

MEMELİLER

Göğüslü hayvanlar; gagalı, plasentalı ve keseli olmak üzere üç kümeye ayrılırmış. Hayvanlar arasında en gelişmiş cinslerden biriymiş. Yavrularını doğurarak yerküreye getirirlermiş. Hem suda hem de karada yaşayan cinsleri varmış. En büyük göğüslü balina en küçük göğüslü yarasaymış. Kirpi, sincap, kanguru, fok, kedi, köpek, maymun ve velev suda yaşamasına karşın balina da göğüslü öbeğine girermiş.

Kaynak: Milliyet

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.