Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Onlarca Yıldır Kayıp Olan NES Oyunu Yine Geliştirildi

0 14

Görüntü oyunları çok uzun vakittir kültürün bir kesimi olarak kabul görüyor. Velev oyunların korunması için çalışan vakıflar bile var. Bunlardan biri de Görüntü Oyunları Tarih Vakfı (Video Games History Foundation). 

Vakfa bağlı mühendisler ve oyun korumacıları, 1990 yılında çıkan Tom Cruise sineması Days of Thunder’dan ilham alan birebir isimli bir NES oyununu tekrar yapmayı başardı. Bu oyun, hiçbir devir gün yüzüne çıkmamıştı.

40 disketten çıkarıldı:

Days of Thunder, NES için Chris Oberth tarafından geliştirilmişti. Tekrar NES için Anteater’ı ve Commodore 64 için de Winter Games’i geliştiren Oberth’in Days of Thunder’ı neden bitirmediğiyse bilinmiyor. Öte yandan birebir isme sahip farklı, yayınlanmış bir oyun daha bulunuyor.

Oberth vefat ettikten yıllar sonra, Medya Oyunları Tarih Vakfı geliştiriciye ilişkin çeşitli eşyaları satın aldı. Bu eşyalar arasında eski bilgisayarlar ve disketler de mahal alıyordu. Disketlerden birinde 'Nintendo Hot Rad Taxi' yazıyordu. Ekipten Frank Cifaldi, Days of Thunder’ı hususî olarak aradıklarını söyledi. 

Cifaldi’ye nazaran oyun, birkaç yıllık çalışmaların yan aldığı 40 disklik bir serinin içerisinden modül kesim çıkarıldı. Vakfın mühendislerinden Rich Whitehouse, disklerdeki olguların çözümlenmesinden ve ayrıştırılmasından sorumlu oldu.

Oyunu 'kurtarmak' iki hafta sürdü

Whitehouse’un açıklamalarına nazaran dataları dijitalleştirmek iki hafta sürerken veriyi elde ettikten sonra oyunu derlemek birkaç geceye mal oldu. Vakıf, orjinal oyunun kaynak kodlarını Oberth’in ailesinin de olurunu aldıktan sonra GitHub üzerinden paylaşacak. Böylelikle oyun meraklıları perde gerisinde olanları görebilecek.

Eski oyunların bu biçimde yine yapıldığını görmek kol açısından da değerli. Whitehouse, olağanda daldaki firmaların müdafaa sürecini sırf ileride paraya dönüştürmek için yaptıklarını, bunun da daha küçük ya da keşfedilmemiş oyunların kaybolmasına neden olduğunu söylüyor. Bu da oyunların tesirini sadece kısıtlı bir halde görebilmemize neden oluyor. Days of Thunder oyununu aşağıda nokta alan görüntüde görebilirsiniz.

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.