Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Overclock Nedir, Nasıl Yapılır? Zararlı mı?

0 22

Tüm bilgisayarlarda, olguların sürat akışını tabir edebileceğimiz overclock ya da sürat aşırtma olarak tabir edilen süreçler yapılabilir. Sürat aşırtma (overclock), bilgisayardan tam performans elde etmek için yaptığımız bir süreçtir. Bu süreç sayesinde bilgisayarınızın kesimlerinin ömrünü uzatabilirsiniz.

Bilgisayarınızın varsayılan fabrika ayarlarının üzerine çıkmasını istiyorsanız, overclock sürecini bilgisayarınıza uygulamalısınız. Gelgelelim tüm bunları uygularken birtakım noktaları ve bilgisayarımızı uygun tanımamız gerekiyor.

Overclock hangi bileşenlere uygulanabilir?

CPU (İşlemci):

Overclock yapabileceğiniz en değerli bileşen işlemcinizdir. Fakat bunun için işlemcinizin üretici firması bunun için size müsaade vermiş olmalıdır. Örnek verecek olursak; Intel’in K serisi ve X serisi overclock sürecini büyük ölçüde sonlandırır. AMD serilerinde ise genellikle overclock yapabilirsiniz. Fakat tekrar belirtmeliyiz ki bunun için bilgisayarınıza ilişkin işlemciyi yeterli bilmeli ve araştırmalısınız. İşlemciler, overclock süreci yapabileceğiniz en karmaşık bileşendir.

Ekran Kartı:

Ekran kartları, overclock süreci yapabileceğiniz kolay bileşenler arasında mahal alır. Gelgelelim overclock sürecini ekran kartınıza uygulamak, birtakım soru işaretlerini de beraberinde taşır. Bunlardan en çok baş karıştıran hadise; ekran kartlarına uygulanan overclock sürecinin kazanımının büyük bir tesir yaratmamasıdır. Ekran kartınıza overclock süreci uygulamak istiyorsanız, gerekli tahliller için MSI Afterburner programını size tavsiye edebiliriz.

RAM:

RAM’inizin frekansını yükseltmek için yapacağınız overclock süreci, yeni RAM’lerde daha büyük tesir yaratma ihtimaline sahiptir. Gelgelelim unutulmamalıdır ki RAM’in frekansı arttıkça performansını da zorlayarak ona zarar verebilirsiniz. 

Monitör:

Çokça kişinin bilmediği bir süreç olan monitörü overclock etmek, https://www.webtekno.com/msi-afterburner-nasil-kullanilir-h87402.html, olumlu formda size geri dönüş sağlayabilen bir süreçtir. Ekran kartı sürücünüzün arayüzünü indirerek sürece başlayacağınız monitör overclock sürecinde sırasıyla (kendi ekran kartınızın markasına göre) Kişiselleştir → Hususî Çözünürlük Oluştur adımlarını takip edebilirsiniz. Ama dikkatli yapılmadığı takdirde “kare atlama sorunu” ile karşılaşabilirsiniz.

Overclock için ne gereklidir?

Yanlışsız bir bilgisayar ve işlemci:

Overclock sürecini yaparken gereksiniminiz olan en temel şey “overclock dostu” bir işlemci. Bunun yanında ana kart da çok değerlidir. Bir bilgisayara overclock yapmak istiyorsanız birtakım testlerle bunu sorgulamalı ve bilgisayarınızın özelliklerini güzel bilmelisiniz. 

Data görüntüleme programı:

Bilgisayarınızın saat suratı, voltaj tasarrufu ve başka durumlarına ilişkin datalarını görüntüleyebileceğiniz bir program kullanmalısınız. Bunun için sizlere önerebileceğimiz programlar; CPU-Z, Speccy, SpeedFan. Bu programlardan rastgele birini edinerek sistem haberlerinize erişebilirsiniz.

Gerilim testi yazılımı:

Bilgisayarınızın overclock sürecini kaldırıp kaldıramayacağını anlamanın yolu gerilim testi uygulamaktır. Gerilim testi dediğimiz için Prime95, LinX, AIDA64 Bu programları kullandıktan sonra birden çok program çalışırken sonuçlarını ekranda görüntüleyebilir ve tahlilleri karşılaştırabilirsiniz.

Her ihtimale karşı 2. bir bilgisayar:

Yapacağınız gerilim testi sırasında bir şeylerin zıt gittiğini fark ettiğinizde müdahale edebileceğiniz 2. bir bilgisayarın yanınızda olması işlerinizi yolunda götürmenize yardımcı olabilir. İşler zıt giderse süreçlerinizi 2. bilgisayarınızda uygulayın.

Soğutucu:

Bilgisayarınıza önemli bir overclock (hız aşırtma) süreci uygulayabilmek için bilgisayarda soğutucu desteği olması pürüzlere takılmamak ismine güçlü bir adım atmamızı sağlar. Bunu da soğutucu yoluyla sağlarız. Bilgisayarın çokça ısınması durumu, her şeyin güçleşmesine yol açabilir. Soğutucu faktörünü asla unutmamalısınız.

CPU'ya overclock nasıl yapılır?

 • Adım #1: İndirdiğiniz programdan işlemci sıcaklığınızı ve çekirdek sıcaklığını denetim edin.
 • Adım #2: Gerilim testlerini uygulayın.
 • Adım #3: Bilgisayarı yine başlatın ve BIOS’u açın.(Genelde F10 yahut DEL tuşlarıyla açılır.)
 • Adım #4: Genelde “advanced” kısmında olan anakart BIOS ayarları kısmına geçin.
 • Adım #5: Ekrandaki FSP yahut işlemci çarpanı değiştirin. (Uyarı: Katiyen birden yükseltmeyiniz, denerken yavaş kıymetlerle yükseltin.)

İşlemci verilerinize ulaşabileceğiniz bir programı öncelikle edinerek bu işe başlayabilirsiniz. Size tavsiyemiz CPU Z, Core Temp programı. Bu sayede işlemci sıcaklığını, iş yükü, güç tüketimi üzere ayarları öğreneceksiniz.

Ekran kartına overclock nasıl yapılır?

 • Adım #1: Sizin için önerdiğimiz MSI Afterburner programını indirin ve çalıştırın.
 • Adım #2: “Power Limit” ve “Temp. Limit” seçeneklerini sona kadar çekin.
 • Adım #3: “Core Clock” seçeneğini artırmaya başlayın.
 • Adım #4: “Memory Clock” seçeneğini artırmaya başlayın.
 • Adım #5: MSI Kombustor ile denetim yapmayı unutmayın.

Ekran kartlarının overclock yapabileceğiniz kolay bileşenler arasında olduğunu metnimizin evvelki kısmında söylemiştik. Lakin her ne olursa olsun bunun da bir risk barındırdığını unutmamalısınız. Ekranınızdaki imgenin kayıp kaymadığını çok dikkatli bir formda takip edin.

RAM'e overclock nasıl yapılır?

 • Adım #1: Ryzen DRAM Calculator programını çalıştırın.
 • Adım #2: Hangi Ryzen sürümünü kullandığınızı girin (Intel kullanıyorsanız Ryzen 2 Gen'e yazın) ve ne tıp belleğe sahip olduğunuzu girin. 
 • Adım #3: Ryzen sürümünüzü ve bellek cinsinizi girin ve zamanlamalarınızı hesaplamak için “Calculate SAFE” butonuna basın. 
 • Adım #4: Hesaplanan kıymetleri sair bir cihazdan daha sonra görüntüleyebilmek için fotograflayın.
 • Adım #5: Bilgisayarınızı tekrar başlatın ve BIOS ayarlarından eser yazılımı ekranınıza girin. (Genellikle DEL tuşu yahut F10 tuşuyla)
 • Adım #6: Bellek kısmını bulun ve başlamak için XMP profilinizi yükleyin. Frekans ayarlarını az evvel fotografını çektiğiniz halde girebilirsiniz.

Ryzen DRAM Calculator programını edinerek RAM'inize overclock süreci tatbike başlayabilirsiniz. Çeşitli işlemciler için çeşitli programlar gerekse de genel olarak Ryzen DRAM Calculator programı işinizi görecektir.

Monitöre overclock yapılır?

 • Adım #1: Custom Resolution Utility programını çalıştırın.
 • Adım #2: Listedeki “active” hariç bütün monitörleri silin.
 • Adım #3: “Detailed Resolutions” alt kısmında bölge alan “Add” butonuna tıklayın.
 • Adım #4: “Timing” ayarını “Automatic – LCD standard” olarak değiştirin. (Gerekirse en üstteki iki kutucuğa monitörünüzün çözünürlük bedelini girin.)
 • Adım #5: “Refresh rate:” kısmına overclock etmek istediğiniz Hz kıymetini girin ve OK butonuna tıklayın.
 • Adım #6: Bilgisayarınızı yine başlatın.
 • Adım #7: Masaüstüne sağ tıklayın ve akabinde Ekran Çözünürlüğü'ne tıklayın.
 • Adım #8: Gelişmiş Ayarlar kısmından Monitör sekmesine tıklayın.
 • Adım #9: Adım #5'te seçip kaydettiğimiz kıymeti bu ekrana girin ve OK butonuna basarak ekrandan ayrılın.

Monitöre overclock süreci uygulamak, RAM yahut işlemciye uyguladığınız overclock süreci kadar riskli değildir. Monitöre overclock süreci uygulamak için Custom Resolution Utility programını size tavsiye edebiliriz. Bu programla piyasadaki tüm ekran kartları için bu süreci yapabilirsiniz.

Overclock yapmak zararlı mıdır?

Overclock yapmak, birtakım avantaj ve dezavantajları doğurur. Overclock, bilinçsizce yapıldığı takdirde bilgisayarınızla ilgili maddi kayıplara yol açar. Bilinçli ve ihtimamlı halde yapıldığındaysa da bilgisayarınıza asla zarar vermeyecek bir tatbiktir. Bilinçli bir overclock; performans arttırır, sürat kazandırır ve bilgisayar sahibinde mesrur bir tesir yaratır.

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.