Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Pac-Man 40. Yılında Yapay Zekâ Kullanılarak Tasarlanıyor

0 20

Hepimizin çocukluğumuzdan hatırladığı efsane oyun Pac-Man, bugün 40. yaş gününü kutluyor. Geliştirici şirket Bandai Namco tarafından 22 Mayıs 1980 yılında Japonya’da duyurulan oyun, geçen müddet içerisinde milyonlarca kişi tarafından tanınması ve oynanmasıyla biliniyor. Kaliforniya merkezli teknoloji şirketi NVIDIA da 40 yıl sonra Pac-Man’i yapay zekâyla tekrar tasarlayacağını duyurdu.

Şirket, resmi internet sitesinden bu mevzuyla ilgili bir açıklama yaptı ve birebir devranda YouTube kanalından da sefalı bir görüntü yayınladı. NVIDIA Research tarafından yapılan açıklamada külliyen yapay zekâ kullanılarak yeni bir Pac-Man üretildiği söylendi. Böylece bu klasik retro oyunun yine doğduğunu bildiren şirket, çalışmaların NVIDIA GameGAN ismi verilen yeni ve güçlü bir yapay zekâ modeliyle yürütüldüğünü de aktardı.

Yapay zekâ, Pac-Man izletilerek eğitildi:

NVIDIA’nın açıklamasına nazaran yapay zekâ, oyunun kurallarını ve mekaniğini öğrenebilmesi için Pac-Man’in Bandai Namco tarafından geliştirilen yepyeni versiyonundaki oyunları tekraren defa izledi. Şirketin simülasyon teknolojisi ekibinin başındaki isim Rev Lebaredian, yaptığı açıklamada, “Yapay zekâ tıpkı bir insan üzere rastgele bir kod yada diğer bir şey görmeden yalnızca oyunun 50 bin kısmını izleyerek gözlem yaptı” kelamlarını kullandı. NVIDIA ayrıyeten kullanılan GameGAN sisteminin kendi başına bir medya oyunu üretebilen birinci sistem olduğunu da aktardı.

NVIDIA’nın GameGAN tarafından üretilen yeni Pac-Man sürümünü bu yaz halka duyurmayı planladığı da iletilen bir diğer detay. Teknolojiyi yalnızca 2 boyutlu değil 3 boyutlu oyunlara da uygulayacağını ileten NVIDIA, çalışmaların sürat kesmeden sürdürüldüğü bildirisini verdi. Yapay zekâ teknolojisi kullanılarak tasarlanan oyunların hem güçlü görsel ögeler hem de yeni kurallar barındıracağı konusunda argümanlı olan şirketin başarılı olup olmayacağını daima birlikte göreceğiz.

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.