Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Pamuk Prenses ve 7 Cüceler Masalı (Hikayesi) Oku – Al elmayı yiyen prenses…

0 20

Bir varmış tahminen de yokmuş… Birtakım kişilerin parası az, derdi çokmuş… Kimileri da ortada yokmuş… Az gitmişler uz gitmişler ahir masal yazıp okumaya karar vermişler… Sıradaki masalımız Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler…

Tarihin bir vaktinde bir devlet krallıkla yönetiliyormuş. Ülkeyi yöneten kral ve kraliçe çok güzel kalpli kişilermiş. Bir de dünyalar şığı kızları varmış. Kral bir gün kraliçeyi bir hastalık sonucu kaybetmiş. Aradan yıllar geçince tekrar evlenmiş. 2. eşi çok hoş ancak bed kalpli biriymiş.

Kraliçenin tek düşündüğü güzelliğiymiş. Her gün sihirli aynasının önüne geçip:

-Ayna ayna söyle bana… Var mı benden şığı bu yerkürede?, diye sorarmış.

-Hayır efendim, diye karşılık verirmiş ayna.

Tüm bunlar olup biterken hükümdarın birinci eşinden olan dünyalar hoşu kızı 18 yaşına basmış ve daha da hoş bir kız olmuş. Bundan daha da kıymetlisi çok uygun huylu olmasıymış. Bu yüzden de ismi Pamuk Prenses’miş.

Kral bir iş için devlet dışına uzun bir seyahate çıkmış. Bu sırada hükümdarın eşi ve kızı bir arada kalmışlar.

Kraliçe yeniden aynasının önüne geçip:

-Ayna ayna söyle bana… Var mı benden hoşu bu yerkürede?, diye sormuş.

-Eeee şey… Kem küm… Evet, kraliçem Pamuk Prenses var, demiş ayna.

Bunu duyan kraliçe çok sonlanmış ve sinsi bir plan yapmış. Saray hizmetlilerinden biri olan avcıyı yanına çağırmış ve Pamuk Prenses’i ormana götürüp öldürmesini istemiş.

Avcı, aslında düzgün biriymiş ve Pamuk Prenses’i çok severmiş. Onu bir bahaneyle ormana götürmüş ancak ona zarar verememiş. Olanları ona anlatıp kaçmasını istemiş. Saraya dönünce de Pamuk Prenses’in artık yaşamadığını söylemiş.

O sırada ormanda tek başına dolaşan Pamuk Prenses, bir yandan ağlıyor bir yandan da kalacak bir mahal arıyormuş. Tam vazgeçtiği sırada ağaçların arasında bir kulübe görmüş. Süratlice yürüyerek içine girmiş. Bir de ne görsün!

Kulübenin içerisinde 7 küçük yatak, 7 küçük masa, 7 küçük tabak, 7 küçük terlik… Her gördüğünden 7 tane olmasına çok şaşırmış. Şaşkınlığı geçince de hayli dağınık olan kulübeyi temizleyip toparlamış ve yemek yapmış. Sonra da yorgunluktan uyuyakalmış.

Bir saat sonra meskenin yakınlarından bir ses gelmeye başlamış:

“Biz tam yedi cüceyiz, 14 kollu bir deviz.” Bu ses, konutun sahibi olan 7 cüceye aitmiş. Ormana çalışmaya giden 7 cüceler geri dönüyormuş.

Haneye girdiklerinde hanenin tertemiz olduğunu ve mis üzere yemeklerin onları beklediğini görmüşler. Sonra da yataklarını birleştirmiş üzerinde uyuyakalmış Pamuk Prenses’i görmüşler.

İçlerinden en akıllı olanı Alım:

-Evimizi temizleyip yemek pişirdiği için berbat birisi olduğunu düşünmüyorum, demiş.

Tembel cüce ise:

-Sonunda arilik yapmaktan kurtulduk, demiş.

Neşeli ise:

-Çok memnunum misafirimiz var, demiş.

Ahir Pamuk Prenses uyanmış ve konuşmaya başlamış:

-Evinize müsaadesiz girdiğim için özür dilerim lakin başıma çok istenilmeyen şeyler geldi. Ne olur bir mühlet meskeninizde kalmama müsaade verin, demiş.

7 cüceler, Pamuk Prenses’in haline çok üzülmüş ve istediği kadar onlarla kalabileceğini söylemişler.

Pamuk Prenses ve 7 cüceler çok düzgün anlamış ve birbirlerini çok sevmişler. Bu sırada sarayda kraliçe aynasının önüne geçip malum sorusunu sormuş:

– Ayna ayna söyle bana… Var mı benden hoşu bu yerkürede?, diye sormuş.

-Kraliçem, Pamuk Prenses hala yaşıyor ve o sizden daha şık, diye yanıt vermiş ayna.

Kraliçe aynadan Pamuk Prenses’in yaşadığı yanı öğrenmiş ve istenilmeyen bir plan yaparak 7 cücelerin meskenine akıllıca yola çıkmış.

Planına nazaran kılık değiştirip yaşlı bir elma satıcısı olmuş. 7 cüceler konuttan çıkınca çok şık görünen lakin zehirli olan elmaları sepete koyup pamuk Pamuk Prenses’in kapısını çalmış.

Elmayı çok seven ve yaşlı kişilere her devir yardım eden güzel kalpli prenses kapıyı açıp kraliçeyi içeri almış. Kraliçe elmalarından ona ikram edince de acilen kabul edip yemiş.

Zehirli olan elmaları yiyen Pamuk Prenses derhal konuma düşmüş. Akşam haneye gelen 7 cüceler onu alanda yatarken bulmuşlar ancak bir türlü ayıltamamışlar. Onu bahçede camdan bir kutunun içine koyup başında ağlamaya başlamışlar. 

O sırada kapılarının önünden geçen prens, sesleri duyup yanlarına gelmiş ve kutunun içindeki Pamuk Prenses’i görmüş. O anda prensese aşık olmuş. Acilen ona akıllıca eğilip yanağından öpmüş. Pamuk Prenses, prensin sevgisinin gücüyle gözlerini açmış.

Prenses olan biteni prense anlatmış. O sırada Pamuk Prenses’in pederi da saraya geri dönmüş. Prens, saraya giderek her şeyi hükümdara anlatıp kraliçeyi uzaklara yollamış.

Masalımızın ahir dünyalar hoşu Pamuk Prenses ile prens birbirlerine aşık olup evlenmişler. 7 cüceler de nikah şahitleri olmuşlar.

 

 

 

Kaynak: Milliyet

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.