Makalecin - Güncel Blog Yazıları

PlayStation 5 Resmen Tanıtıldı: İşte Birinci Manzaralar

0 10

Yerkürenin en çok satan konsollarından biri olan PlayStation ailesinin yeni üyesi PlayStation 5 resmen tanıtıldı. Sony'nin kişisel etkinliğinde cihazın teknik özellikleri kesin bir biçimde açıklanmadı. Gelgelelim PlayStation 5'in tasarımı katılaştı.

PlayStation 5'in iki versiyonu bulunacak. Bu versiyonlardan birisine fizikî olarak oyun diskleri takılabilecek. Gayri versiyonda ise rastgele bir disk girişi olmayacak, oyunlar internet üzerinden dahili hafızaya yüklenebilecek.

PlayStation 5 -beklenen- özellikleri:

  • İşlemci: 8 çekirdekli AMD Zen 2 CPU, 3,5 GHz’e kadar
  • Grafik İşlemci: AMD Radeon RDNA 2, Işın izleme hızlandırma desteği, 2,23 GHz’e kadar değişken frekans
  • RAM: 16 GB GDDR6 RAM
  • Depolama: 825 GB SSD, 5,5 GB/sn okuma suratı
  • Ses: Tempest 3D
  • Oyun Diski: 100 GB/disk’e kadar Ultra HD Blu-ray
  • Görüntü Çıkışı: 4K 120 Hz, 8K, VRR desteği (HDMI 2.1), (Televizyonların da desteklemesi gerekiyor)

Işın izleme hızlandırma desteği, oyunlarda daha doğal ışıklara ve yansımaya müsaade vermesiyle birlikte kullanılabildiği oyunlarda genel grafik kalitesinde de artış yaşanmasını sağlıyor. Bu teknolojinin yeni gelecek oyunlarda bolca kullanılacağını belirtmeye de gerek yok.

Cihazın bir diğer kıymetli özelliği de ses kalitesi olacak. Epeyce gelişmiş bir ses teknolojisi olan Tempest 3D, PlayStation 5’te kulaklarımızın pasını silecek. Yüzlerce şahsi sesi tıpkı anda verebilen bu sistem de merakla bekleniyor. Sony başkanı Sid Shuman’ın da lansmanı kulaklıkla dinleme tavsiyesinin gerisinde bu sistemin tanıtımı yatıyordu.

PlayStation 5 Digital Edition:

Sony'nin genel olarak PlayStation 5 oyunları üzerine ağırlaştığı lansmanda, tasarım dışında kavuştuğumuz en değerli detay, Digital Edition sürümü oldu. Bu sürümün üzerinde rastgele bir harici disk girişi olmayacak ve oyuncular, PlayStation Network üzerinden satın aldıkları oyunları internet aracılığıyla cihaza yükleyecekler.

PlayStation 5 fiyatı:

Sony, yeni PlayStation 5’in fiyatını şimdi açıklamadı, fakat Avrupa ve ABD'de rakamları sabit tutup para ünitelerini değiştirmeleri mümkün. Emsal bir fiyatlandırma mantığını daha evvel de PlayStation 4 için görmüştük. O periyotta de Sony, rakamları sabit tutup üniteleri değiştirme yoluna gitmişti. Beklenen fiyat açıklamalarına nazaran PlayStation 5'in Türkiye'de 6500 TL ila 8000 TL arasında değişeceğini söyleyebiliriz. Fiyat detaylarına dair ayrıntılı hesaplamayı buradaki haberimizde sizlere sunmuştuk.

PlayStation 5 ne vakit satışa çıkacak?

Sony resmi etkinliğinde PlayStation 5'in yalnızca tasarımı ve oyunları üzerinde durdu. Firma konsolun satış tarihini şu an için resmi olarak açıklamadı. Ama beklentilerimiz bize 2020 sonunu işaret ediyor. Zira PlayStation 5 için açıklanan oyunların değerli bir kısmı 2020 sonbahar yahut 2021'in birinci aylarını işaret ediyor.

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.