Makalecin - Güncel Blog Yazıları

PlayStation 5 Yeni Oyun Kolu DualSense’in 7 Özelliği

0 9

Sony, resmi PlayStation 5 etkinliğinden evvel, eski oyun kolu DualShock'un tarafına geçeçek olan DualSense'in dizaynını paylaşmıştı. Resmi aktiflik sırasında bu oyun koluna ait yeni özellikler de öğrendik. İsim değişikliğinin ana nedeni ise yeni nesil teknolojilerin oyun koluna entegre edilmesi.

DualSense üzerinde bulunan tuşlar ve tetikler, PC oyuncularının alışık oldukları mekanik klavye hissiyatına yakın bir deneyim sunarken, oyundaki dokulara nazaran titreşim, kablosuz şarj üzere kimi yeni özellikler de artık PlayStation yerküresinde mekanını aldu. İşte bugün tam da bu teknolojilerden bahsedeceğiz.

PlayStation 5 DualSense özellikleri:

  • DualSense gelişmiş tetik hissi
  • DualSense titreşim motoru
  • USB Type-C ilişki
  • DualSense kablosuz şarj
  • Sesle denetim ve kulaklıksız sesli muhabere imkanı
  • DualSense ‘Create’ butonu mahal alacak

Dualsense gelişmiş tetik hissi:

Yeni oyun kolu DualSense’in art tarafında genellikle oyunlarda nişan almak ve ateş etmek için kullanılan L2 ve R2 butonlarının tansiyonları hususî olarak ayarlanabilir olacak. Hassaslığını istediğiniz halde ayarlayabileceğiniz bu yeni tetik sistemiyle, oyunlarda vuruş hissini en güzel formda hissedebileceksiniz. Örneğin bir yayı gerdiğinizi ve oku fırlattığınızı resmen deneyimleyebilirsiniz.

DualSense titreşim motoru

Gelişmiş tetik hissi ile kontaklı olarak tekrar oyunlardaki aksiyonlarınızı, elinizde tuttuğunuz cihazla en güzel biçimde hissedebilmeniz ismine görülmemiş bir özellik geliyor: Titreşim motoru. Oyunlarda bir silah çekip ateş ettiğiniz hengam, birine yumruk attığınız vakit yahut otomobil sürerken bir yana çarptığınız vakit gelişmiş titreşim motoru ile gerçekçi bir deneyim yaşamanız hedefleniyor. Velev arraba sürerken üzerinde gittiğiniz yerin özelliklerine nazaran titreşim hissedeceksiniz.

USB Type-C temas

Yeni oyun kolunda, artık yeni nesil temas noktaları da bölge alacak. USB Type-C temas cinsiyle kablolu şarj edebileceğiniz DualSense, bu haberle oyuncuları bir epey mesut etti çünkü telefonlarınızı, dizüstü bilgisayarlarınızı ve tabletlerinizi şarj edebileceğiniz bir kabloyla PlayStation 5 kolunuzu da şarj edebileceksiniz.

DualSense kablosuz şarj:

Dualsense, yeni şarj üniteleriyle piyasaya çıkacak. Olağan cihazı hâlâ Type-C tipi kablo ile şarj etme imkânınız bulunacak, fakat bunun dışında bir şarj standı bulunacak. Dualsense cihazını bu şarj standına koyduğunuz devir kablosuz bir biçimde süratli şarj olabilecek ve direkt olarak oradan kaldırıp kullanabileceksiniz.

Sesle denetim ve kulaklıksız sesli muhabere imkanı:

Yeni DualSense oyun kolunda dahili olarak kullanabileceğiniz bir mikrofon bulunacak. Bu sayede oyun aralarında, oyun öncesinde arkadaşlarınızla haberleşmek ismine kullanabileceğiniz bu mikrofon, kulaklık gerektirmeden sesli muhabere yapmanızı sağlayacak. Olağan tekrar de cihazda 3,5 mm kulaklık jak girişi bulunacak ve binaenaleyh oyun oynarken bir kulaklık kullanmanız tavsiye ediliyor.

Her ne kadar PlayStation 5’in resmi olarak tanıtıldığı lansmanda bahsedilmese de yeni oyun kolu DualSense içerisinde sesle denetim olacağı söyleniyordu. Bu da daha evvelden ortaya çıkan DualSense patentinden yola çıkılarak üretilen bir teoriydi. Şu an için bu özelliğin oyun kolunda bulunup bulunmayacağı kesin değil.

DualSense'de özel ‘Create’ butonu mahal alacak:

PlayStation 4 ortaya çıktığı hengam DualShock 4’te, bir evvelki neslin oyun kolu olan DualShock 3’teki Select butonu yanına Share butonu getirilmişti. Yeni oyun kolu DualSense üzerinde bu tuş bulunmayacak. Bunun tarafına bizi yeni ‘Create’ butonu karşılıyor, bu buton ile oynanış içerikleri üretip anında paylaşabileceksiniz. Bu özelliğe dair detayların cihazın çıkışına yakın fazlalaşması bekleniyor.

DualSense fiyatı ne kadar olacak?

PlayStation 5’in resmi olarak tanıtıldığı lansmanda ne cihazın fiyatı ne de DualSense oyun kolunun fiyatı belirtilmedi. Yurt dışı fiyatı olarak iddialar cihazın 499 dolar ila 699 dolar civarında olacağı cephesinde. Velev Türkiye'deki fiyat beklentilerimizi de sizinle burada paylaştık. Ancak oyun kolunun kendi başına sahip olacağı fiyat etiketine dair net bir kestirim bulunmamakta.

PlayStation 5’in yeni oyun kolu DualSense’e dair tüm detaylardan bahsettiğimiz içeriğimizin sonuna geldik. PlayStation 5 oyunları için buradaki listemize göz atabilirsiniz. Görüşmek üzere 🙂

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.