Makalecin - Güncel Blog Yazıları

PlayStation 5’ten Neredeyse 3 Kat Süratli SSD (Video)

0 25

Japonya merkezli teknoloji devi Sony, uzunca bir müddettir yaklaşmakta olan yeni oyun konsolu PlayStation 5 ile gündemde. Bu yılın sonlarında oyuncularla buluşacağı söylenen PlayStation 5, mahsusen de donanım özellikleri açısından oyuncuları kendine hayran bırakmayı vadediyor. Sony tarafından yapılan açıklamalarda da bu nedenle cihazın teknik özellikleri ve donanımı ön plana çıkarılıyor.

Hem Sony hem de görüntü oyun kolunun kıymetli isimlerinden bir tanesi olan Epic Games'in CEO'su Tim Sweeney, PlayStation 5'in şu anda parayla satın alınabilecek rastgele bir PC'nin çok daha ötesinde olduğunu söz ediyor. Sweeney, bu cümlesini PlayStation 5'in sahip olacağı son aşama güçlü SSD'ye dayanarak kuruyor ama PS5'in SSD'si katiyetle yerkürenin en süratli SSD'si değil.

Sony'nin PlayStation 5'te kullandığı SSD, saniyede 9 GB'ye kadar sürat sunuyor. Bu sürat, açık yerküre oyunlarının devasa haritalarını yüklemek için yararlı olsa da standart bir PC kullanıcı için gerekli bir sürat değil. Yeniden de daha yüksek performans gerektiren işler de var ve mühendisler, bu suratın çok daha ötesine geçen bir SSD çoktan ürettiler bile.

Önünüzde Liqid Element LQD4500 PCIe 4.0 x 16 SSD

Liqid Element LQD4500 PCIe 4.0 x 16 isimli 'gelişmiş' bir SSD, pek çoğumuzun gereksinim duyabileceğinden çok daha yüksek bir performans vadediyor. Zira yukarıda fotoğrafını görmekte olduğunuz bu SSD, kişisel bir yazılıma sahip ve Phison PS5016-E16 denetleyici ve PCIe 4.0 x 4 arabirimle birlikte geliyor. Başkaca bu SSD, saniyede tam 24 GB sürate ulaşabiliyor ki bu sürat, PS5'in sunmuş olduğu suratın neredeyse 3 katı.

YouTube'da 11 milyon aboneye sahip olan “Linus Tech Tips” isimli bir teknoloji kanalı, Liqid Element LQD4500 PCIe 4.0 x 16 SSD ile ilgili bir görüntü çekti ve bu görüntünün nasıl bir performans sunduğunu ortaya koydu. Dilerseniz artık sizleri, Linus Tech Tips'in o görüntüsü ile baş başa bırakalım.

Liqid Element LQD4500 PCIe 4.0 x 16 görüntüsü

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.