Makalecin - Güncel Blog Yazıları

PlayStation Türkiye’den 898 TL’lik Günahlı Alışverişe Red

0 10

Şayet sıkı bir oyuncuysak -bilgisayar ya da konsol fark etmeksizin- oyuna ara vermek istediğimiz birçok devir cihazlarımızı uyku moduna alabiliriz. PlayStation 4 kullanıcısı Cem Yavuz da Assasin’s Creed: Odyssey oynadıktan sonra bu türlü yapmış, TV ekranını da kapatarak hanesinden dışarıya çıktı. Fakat 15 aylık oğlu kumandayı merak edip eline alınca işin rengi biraz değişti. 

Takipçimizin argümanına nazaran evladı kumandayı kurcalarken PlayStation cihazı uyku modundan çıktı ve Assasin’s Creed: Odyssey oyunu açıldı. Yavuz’un 15 aylık oğlu DualShock üzerindeki tuşlara rastgele basınca, PlayStation hesabına bağlı olan ve 1000 TL limitli kartından, 898 TL pahasında oyun içi satın alım yaptı. Bu sırada hane dışında Cem Yavuz, banka pratiğinden ihtar gelince e-posta adresini denetim etti. Yavuz’un savına nazaran haberi dışında kazara yapılan bu alışveriş için PlayStation’dan bir teşekkür iletisi gelmişti.

Bu sırada TV ekranı gizli olduğu için Yavuz’un eşi de durumu farketmedi. Takipçimiz, konutunu arayıp eşinden cihazın fişini çekmesini istedi, ardından iade süreçleri için PlayStation Türkiye’ye ulaşarak talepte bulundu. Durumu tıpkı bize aktardığı üzere yetkililere ilettiğini belirten Cem Yavuz, firmayı telefonla da arayarak, “Gerekirse oyunu silin, hesabımı silin, 140 TL’lik bir oyun için 898 TL’lik alışveriş yapmam” dediğini beliriyor. 

PlayStation, kullanıcının “ebeveyn kontrolünü kullanmadığı” gerekçesiyle iade talebini kabul etmedi:

PlayStation Türkiye, laf konusu 898 TL’lik oyun için alım için PSN hesaplarının yalnızca “7 yaş ve üzeri kullanıcılara açık olduğunu; ebeveyn yahut varislerin, evlatların PlayStation deneyimlerini denetim etmeleri gerektiğini, bunun için de PSN üzerinde bir aile hesabı yapısı geliştirdiklerini” belirtiyor. PlayStation tarafından yapılan denetimlerde, laf konusu aile hesabı seçeneğinin, 898 TL’lik harcama yapılan hesapta açık olmadığı sonucuna ulaşılmış. Bu nedenle de iade talebine red yanıtı gönderiliyor.

PlayStation Türkiye tarafından e-posta yoluyla gönderilen cevabı da bizlerle paylaşan Cem Yavuz, iade talebinin kabul edilmemesi nedeniyle bed bir deneyim yaşadığını belirtiyor. Kendisi üzere evlatlı ailelerin misal meselelerle karşılaşmamaları ismine bu gelişmeleri sizlerle paylaşmamızı rica etti. Şayet sizler de evlatlı aileye sahipseniz ve oyun tutkunuzdan vazgeçmiyorsanız, emsal durumlara karşı hesaplarınızdaki aile kontrollerini canlı etmeyi unutmayın.

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.