Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Podcast Addict, Google Play Store’dan Kaldırıldı

0 14

Koronavirüs salgını nedeniyle Google, Android’in tatbik ve oyun marketi olan Play Store'un siyasetlerinde değişiklik yaptı. Google’ın yaptığı değişikliğe nazaran resmi devlet kurumları ve halk sıhhati kuruluşları dışındaki geliştiriciler, koronavirüsle ilgili tatbik ve oyunlarını Play Store'da yayınlayamıyorlar. 

Virüs salgını konusunda yanlış malumatların yayılmasını engellemek için alınan bu tedbir yanlış haberlerin pratikler aracılığı ile yayılmasını engellemeyi amaçlasa da birtakım berbat hedefli olmayan pratiklerin da etkilenmesine neden oldu.

10 milyon kullanıcılı Podcast Addict, Play Store'dan evvel kaldırıldı sonra tekrar yayınlandı

Google’ın koronavirüsle ilgili siyaseti nedeniyle kaldırılan tatbikler arasına geçtiğimiz hafta sonu, milyonlarca kullanıcısı olan podcast pratiği Podcast Addict de girdi. Google Play’in birinci sıralarında taraf alan podcast pratiği, koronavirüsle ilgili bir içeriği listelediği için Google Play’den kaldırıldı. 

Pratik kaldırıldıktan kısa bir müddet sonra Google’ın Platformlar ve Ekosistemler Sorumlusu Hiroshi Lockheimer, Twitter’dan bir açıklama yaparak Podcast Addict’in koronavirüs tedbirleri binaenaleyh yanlışlıkla kaldırıldığını ve markete geri getirildiğini açıkladı. 

Pratiğin kaldırılmasının akabinde Verge’e gönderdiği bir e-posta ile açıklama yapan Google sözcüsü, Google Play kullanıcılarının sahih sağlık haberlerine ulaşmalarını sağlamak için koronavirüs içeriğine sahip pratiklere temkinli yaklaştıklarını söyledi. Google sözcüsü, bu pratik nedeniyle Podcast Addict’in Google Play’den kaldırıldığını, lakin yanlışlık anlaşıldıktan sonra markete geri yüklendiğini söyledi. Sözcü, tatbikin Google siyasetlerine uyması için geliştirici ile görüştüklerini de belirtti. 

Google, Podcast Addict’i Google Play’deki yayını yine faal hale getirmekle birlikte pratiğin geliştiricisi Xavier Guillemane, sürecin bu kadar kolay olmadığını açıkladı. Guillemane, Podcast Addict’in podcast içeriklerinin kendisi tarafından belirlenmediğini, içeriklerin şahsen içerik geliştiriciler tarafından yüklendiğini söyledi. Yani Podcast Addict, bu podcast programlarını sadece listeliyor ve yayınlıyor.

Xavier Guillemane, Podcast Addict’in Google Play’den kaldırılmasının akabinde Google’la yaptığı görüşmede, Google’ın uygulamayı farklı bir isimle yine yüklemesi gerektiğini söylediğini açıkladı. Guillemane, Google Play’de podcast yayınlayan bütün platformlarda benzeri içerikler bulunduğunu, podcast pratiklerinin bu içerikleri yanlış olarak değerlendirdiği bir örneği bilmediğini söyledi. 

Pratiğin marketten kaldırılmasının akabinde tatbik cihazlarında aslında yüklü olan kullanıcılar uygulamayı kullanmaya devam edebildiler. Gelgelelim uygulamayı indirmek yahut güncellemek isteyenler Google Play’de pratiğe ulaşamadılar.

Podcast Addict, Google politikalarının ilk kez kurbanı olmuyor

Google başkanı Hiroshi Lockheimer’ın açıklaması ile bir arada Podcast Addict, kısa bir müddet sonra Google Play’de mekanını almış olsa da podcast tatbikinin Google’la birinci sefer başı belaya girmiyor. 

Geçtiğimiz ay Google, cinsî içerikli bir podcasti listelediği gerekçesiyle Podcast Addict’in reklamlarının tamamını engelledi. Koronavirüs içeriğine misal halde internette bulunan içerikleri listeleyen tatbik Google’ın bu kararı nedeniyle bir mühlet reklam geliri elde edememişti. 

Aslına bakarsanız burada Podcast Addict'in kabahatli olduğunu söylemek çok da yanlış olmaz. Günümüzde Facebook, YouTube, Instagram üzere çabucak acilen tüm tanınan içerik paylaşım platformları yayınlanan içerikleri denetimden geçirerek siyasetlerine uymayan içeriklerin barındırılmasını engelliyor. Sonuçta içerikleri doğrudan Podcast Addict'in yüklemiyor olması, yayınlanan içeriklerden sorumlu olmadığı mealine gelmiyor.

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.