Makalecin - Güncel Blog Yazıları

PS5 Geliştirici Kiti Soğutma Sistemi Patenti Ortaya Çıktı

0 18

Sony'nin uzun bir müddettir beklenen yeni nesil oyun konsolu PlayStation 5'te kullanılacak soğutma sistemi, Sony'nin PS5 geliştirici kiti için almış olduğu bir patent aracılığıyla gün yüzüne çıkmış olabilir.

PlayStation 5'in tasarımı ziyadesiyle merak edilse de bugüne kadar gördüğümüz tek şey konsola ilişkin geliştirici kiti oldu. Ortaya çıkan yeni bir patent, Sony'nin bu geliştirici kitini nasıl soğuttuğunu ortaya koyuyor ve PS5'in en son tasarımı için ipuçları sunuyor.

Bugün itibarıyla Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü'nün veritabanına eklenen patent evrakı, tam 47 sahife uzunluğunda. Başkaca Sony, bu patent için gerekli başvuruyu 29 Kasım 2019'da yapmış ve onay almış. Bugün itibarıyla gün yüzüne çıkan patent evrakları, PlayStation 5 üzere güçlü bir oyun konsolunun geliştirici kitinin nasıl soğutulduğunu detaylı bir halde gösteriyor.

Sony'nin gün yüzüne çıkan patentine yakından baktığımızda PlayStation 5'in geliştirici kitinin çok sayıda fan ile soğutulduğunu görüyoruz. Şirket, eğimli bir dizayna sahip olan PlayStation 5'in geliştirici kitinin her iki yanına da 3'er adet fan koymuş ve bu fanlar, sıcaklığın denetim altında tutulabilmesi için koordinasyonlu bir biçimde çalışıyor. Pek çok elektrikli eserde olduğu üzere PlayStation 5 geliştirici kitinde de konsol içindeki sıcak hava, dışarıya hakikat gönderiliyor.

PlayStation 5 geliştirici kitinin soğutma sistemine ilişkin patent görseli

Patentte mahal alan haberlere nazaran Sony'nin PlayStation 5 geliştirici kitinde kullandığı fanlar, konsol dışındaki soğuk havayı içeri çekebilecek kadar güçlü. Bu sayede dış ortamdaki hava, konsolun içine soğuk olarak girecek ve konsol içinde ısınarak dışarı çıkacak. Yani soğutma sistemi genel olarak bir PC soğutma sistemi ile benzeri mantıkta çalışacak.

Sony, PlayStation 4'ü piyasaya sürmeden evvel oyun geliştiricilerine gönderdiği geliştirici kitinde PS4'e kıyasla oldukça farklı bir tasarım kullanmıştı. Dolayısı ile PS5 geliştirici kitinin de PS5'in sonuncu dizaynını yansıtmadığını kestirim edebiliriz. Tekrar de Sony, PS5'te PS5 geliştirici kitine yakın bir soğutma sistemi kullanabilir.

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.