Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Qualcomm, Wi-Fi 6E Destekli Birinci Yongalarını Duyurdu

0 15

Qualcomm, yarı iletken bölümünde bir yerküre devi olarak biliniyor ve eserleri için pek çok büyük markayla iş birliği yapma yoluna gidiyor. Ürettiği yongaların başarısıyla övünen şirket, bugün kendini bir adım daha ileriye taşıdı ve Wi-Fi 6E desteğiyle telefonlar ile router'lar için üretilecek yeni yongalarını duyurdu. Eserin eski modellere oranla daha süratli ve daha muteber olacağı da söylendi.

Temelde iki eser kümesine yönelik çıkacak eserin yılın 2. yarısında telefonlar için, bunun acilen akabinde da router'lar için piyasaya sürüleceği bildirildi. Tüm bu yongaların en değerli özelliğiyse geçtiğimiz ay Amerika Birleşik Devletleri’nde tasarrufa açılan 6 GHz spektrumundan yararlanan Wi-Fi 6E desteğine sahip olması formunda açıklandı. Wi-Fi spektrumunun şimdiye kadarki en geniş hâli olan 6E desteği sebebiyle eserlerin yüksek performansla gelmesi bekleniyor.

Çok süratli bir geçiş olacak:

Telefon yongalarının, Qualcomm’un Snapdragon yongalarıyla entegre olma eğilimi gösteren FastConnect hattı altına girdiğini de söyleyebiliriz. 3 Gbps ve 3,6 Gbps olmak üzere 2 seçenekli olacak eserlerin en yüksek suratlara sahip FastConnect 6700 ve FastConnect 6900 olması bekleniyor. Ayrıyeten modellerin her ikisi de maksimum Wi-Fi kanal boyutu desteği içeriyor. Qualcomm Teknoloji Lider Yardımcısı VK Jones, zatî iddiası olarak yapılacak geçişin çok süratli olmasını beklediğini ve mahsusen ileri teknoloji kullanan telefonlara acilen eklemeler olacağını söylüyor.

Eserler hakkında en çok merak edilen şeylerden bir tanesi de elbette ki piyasaya sürülme devri. Bu mevzu hakkında şimdi net bir haber olmasa da gelecek yılın amiral gemilerini beklemeden bu yılın sonuna akıllıca tanıtılacakları iddia ediliyor. Qualcomm’un bu yıl ürettiği Snapdragon yongaların 6 GHz desteği içermeyen FastConnect 6800 kullandığı göz önüne alınırsa aslında lansman için ortaya atılan tarih kestirimlerinin tutarlı olduğu icmalleri da yapılıyor. Router'lar için gelecek Wi-Fi 6E yongaları da büyük merak uyandırmış durumda. Süratli bir başlangıç yapan Wi-Fi 6E'nin bu yeni ortamda nasıl ilerleyeceğini daima birlikte göreceğiz.

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.