Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Qualcomm’un Bağımsız XR Gözlükleri 5/10 Sene İçinde Gelecek

0 14

Günümüzde yerkürenin önde gelen sanal ve artırılmış gerçeklik (VR/AR) cihazlarına güç veren Qualcomm, hâliyle bu bahsin geleceği hakkında epey yararlı haberler paylaşıyor. Şirket, bu hafta düzenlenecek Augmented World Expo aktifliği öncesinde medyayı bilgilendirmek için hologram tabanlı konferans sistemi Spatial’ı da göstermiş oldu.

VR/AR teknolojisinin gelecekte nasıl olacağı hakkında bugüne kadar pek çok fikir duymuş olsak da bu fikirlerin gerçeğe dönmesi için birkaç ay değil birkaç yıl beklememiz gerekiyor fakat birçok donanıma yonga ve yazılımıyla güç veren Qualcomm, şimdiden temelleri oluşturmaya başladı.

Yeni XR sertifika programı tanıtıldı:

Önümüzdeki on yıl boyunca karma gerçeklik teknolojisinin standart tüketiciler ve iş yerküresi için devrimsel bir teknoloji olması bekleniyor. Geleceğin teknolojisini bize gösteren birinci örnekler, bugüne kadar her devir bilgisayara bağlanmış durumdaydı yahut akıllı telefonlarımızı ekran olarak kullanıyordu fakat artık akıllı telefona bağlı ‘XR görüntüleyiciler’ de yavaş yavaş geliştirilmeye başladı.

Qualcomm, bugün Snapdragon işlemcili akıllı telefonlar için XR Optimized sertifika programını tanıttı. Şirket, tanıtım sırasında XR görüntüleyicisinin özelliklerini ve desteklenen yazılımları da paylaştı. Bugün itibarıyla Nreal ve Pico da dâhil olmak üzere 9 şirket, entegrasyonlu bir donanım geliştirmek için çalışmalarına başlıyor. Bununla birlikte 15 dev operatör, Qualcomm’un XR görüntüleyici hareketini destekliyor.

Hugo Swart'ın gelecek hakkındaki iddiaları:

XR görüntüleyicilerin bir sonraki adımı kablosuz XR görüntüleyiciler olacak. Pekala bu nasıl sağlanacak? Qualcomm XR Lideri Hugo Swart’a nazaran Wi-Fi 6E teknolojisi, kablosuz VR ve AR görüntüleyicileri akıllı telefonlara yahut bilgisayarlara bağlamak için kullanılacak.

Swart’ın iddialarına nazaran bundan 1 yahut 4 sene sonra kablolu XR görüntüleyicilerin mekanını artık kablosuz olanlar alacak. Bu cihazlar kablosuz olmalarına karşın süreçlerini ve 5G temaslarını bağlı oldukları cihaz üzerinden yapacak ama bu müddet boyunca bağımsız XR cihazları hafifleyecek olsa da büsbütün farklı bir gözlük olamayacak.

Varsayımlarını paylaşmaya devam eden Swart, ayrıyeten gelecekte göreceğimiz XR gözlükleri hakkında da konuştu. Swart’a nazaran XR gözlükleri bundan 5 ya da 10 yıl sonra kendi süreç ve ilişki gücüne sahip olacak. Yani artık XR teknolojisini kullanmak için rastgele bir akıllı telefon yahut bilgisayar gerekmeyecek.

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.