Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Quest Başlığının İçerik Satışları 100 Milyon Doları Geçti

0 25

2014 yılında çevre medya devi Facebook tarafından 2,3 milyar dolar karşılığında satın alınan Oculus, yeni çıkardığı Questbaşlığının bir numara yıl dönümü olması sebebiyle yeni satış rakamlarını açıkladı ki Facebook, daha evvel hiçbir VR başlığının satış rakamlarını açıklamamıştı.

Şirket tarafından yapılan satış rakamları açıklamasında, satış rakamları tam olarak belirtilmese de başlığın birinci yılı içerisinde yekunda 100 milyon dolar bedelinde Quest VR içeriği satışı gerçekleştirildiği ifade edildi.

100 milyon dolarlık Quest VR içerik satışı:

Facebook, 100 milyon dolarlık satıştaki içeriklerden 20 adedinin her birinin en az 1 milyon dolarlık satışı geçmişte bıraktığını ve bunlardan 10 adedinin 2 milyon dolarlık satışa yaklaştığını tabir etti. Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, geçtiğimiz sene ekim ayında yaptığı açıklamada, Oculus’un mağazasındaki tüm cihazlardaki içeriğin pahasının 100 milyon doları geçtiğini söylemişti. Yani buradan yola çıkarak Quest VR içeriklerinin, şirketin bilgisayar temelli donanımlarına nazaran daha süratli satış yaptığını söyleyebiliriz.

Büyüme emareleri gösterse de Quest’in hâlâ niş bir eser olduğu belirtilebilir. Facebook, şirketin finansal durumunun konuşulduğu son telekonferansta bir evvelki yılın birebir çeyreğine nazaran %80 büyüme kaydedildiğini 'diğer' gelir kalemlerinde Oculus eserlerinin başı çektiğini söyledi. Zuckerberg, Quest’in kendi beklentilerini de aştığını tabir etti.

Oculus, geçtiğimiz sene geliştiricilerin bilgisayar temelli donanımlar için geliştirdikleri oyunların ölçeklerini Quest'e küçültmeleri için ikna etmişti. VR oyunları konusunda çığır açan Half-Life: Alyx’in Oculus Rift S ile koordinasyonlu olup Quest VR’ye optimize edilmemesi şirket için bir kayıp oldu. Ayrıyeten Oculus’un Quest başlığının daha hafif bir sürümü üzerinde de çalışmalar yürüttüğü ve başlığın bu sene içerisinde çıkabileceği argüman ediliyor. Doğal COVID-19 bunalımı, başlığın çıkış tarihinde gecikmelere sebep olabilir.

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.