Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Quest’in ‘El İzleme’ Teknolojisi Beta Sürecinden Çıkıyor

0 15

Facebook bünyesinde bulunan sanal gerçeklik teknoloji şirketi Oculus, Quest’te bir vadedir beta aşamasında olan el izleme sistemini beta sürecinden çıkararak VR başlığın resmi bir özelliği hâline getiriyor. Birkaç yıldır deneysel olarak sırf Oculus menüsü ve birkaç yerleşik pratikte kullanılabilen el izleme seçenekleri, bu ayın sonundan itibaren üçüncü taraf oyunlarda ve pratiklerde görünecek.

Birinci etapta bu özelliğe kavuşacak VR eserleri şu formda olacak: Waltz of the Wizard, Elixir ve The Curious Tale of the Stolen Pets. Bunlara ek olarak animasyon VR sinemaları Gloomy Eyes ve The Line da 28 Mayıs’ta birinci kere el izleme sistemiyle lanse edilecek. Bu noktada geliştiriciler, bu özelliğe sahip girişimlerini o tarihten itibaren sunmaya başlayabilir, bu nedenle önümüzdeki aylarda el izleme sistemini destekleyen daha ziyade tatbik görebiliriz.

El izleme sistemi, Quest’i rakiplerinden ayıran kıymetli bir özellik olacak:

Oculus Quest, birinci kere geçtiğimiz yıl mayıs ayında piyasaya sürülmüştü. O günden bu yana çok taraflı ve daha işlevsel bir hâle gelen cihaz, el izleme sistemiyle birlikte kendini Oculus Rift S de dâhil olmak piyasadaki pek çok rakibinden ayıran ekstra bir özellik kazanmış olacak. Bu noktada Oculus Rift S’nin de gelecekte bu özelliği alabileceğini unutmamak gerekiyor.

Facebook’un sahibi olduğu Oculus, münhasıran geçtiğimiz çeyrekte tanınan VR oyunu Half-Life: Alyx’in piyasaya sürülmesiyle birlikte satışlarında büyük bir artış gördü. O denli ki şirket, 2019’daki tanıtımdan bu yana 100 milyon dolarlık Quest içeriği sattığını bile söylüyor.

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, geçtiğimiz eylül ayında yaptığı bir açıklamada Oculus’un Quest pratiklerinde 20 milyon dolar; masaüstü tabanlı Rift, Go ve Gear VR platformlarında 80 milyon dolar olmak üzere tüm platformlarda 100 milyon dolarlık satış yaptığını söylemişti.

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.