Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Rainbow Six Siege Gibisi Mobil Oyun Mağazalardan Kaldırıldı

0 23

Ubisoft, geçtiğimiz gün oyunu Rainbow Six Siege’in mobil için çıkmış klonunun yayınlanması nedeniyle Google ve Apple’a dava açmıştı. Kapak görselinden oyun içi imajlarına kadar her şeyiyle çalıntı olduğu düşünülen Area F2 isimli mobil oyun, son olarak Google ve Apple’ın pratik mağazalarından kaldırıldı. 

Sıradan kurallarda benzeri halde tasarlanan oyunlar, ticari markalarını ve telif haklarını ihlal etmeden var olabilirler. (Tüm futbol oyunları gibi) Bu sebeple benzerlik, bir oyunun telif ihlali yaşamasına neden değildir, fakat burada Alibaba’nın sahibi olduğu Ejoy isimli firma, Rainbow Six Siege’e emsal bir oyun değil “ziyadesiyle benzeri” bir oyun yapmış. Üstelik bu oyunun Apple ve Google’ın mobil mağazalarında yayınlanmış olması, büyük kitlelere ulaşmasına neden olmuştu.

Oyunu mağazalardan Ejoy kaldırdı

Görünen o ki Aliexpress’in sahibi olduğu oyun firması Ejoy, yaptığı yanlışın bilinciyle oyunu mağazalardan kaldırdı. Elbette buna karşın Ubisoft’un dava süreci devam ediyor. Bu süreçte oyuna para harcayan bireyler var ve bu şahısların para iadesi için başvurabileceği açıklandı. 

Telif haklarının kıymeti

Günümüzde tüm yerküre, internet sayesinde birbirine hiç olmadığı kadar yakınlaştı. Bu sebeple de pek çok özgün eser, kolaylıkla çalınabiliyor. Bunun farkında olan firmalar da eserlerini telif haklarıyla himayeye çalışıyor. Bir YouTube görüntüsünden telefon özelliğine kadar pek çok şey için muteber olan telif hakları, günümüzde tertibin sağlanması için değerli bir bahis olarak gösteriliyor.

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.