Makalecin - Güncel Blog Yazıları

RDNA 2 Mimarisine Sahip AMD GPU’lardan Yeni Haberler Geldi

0 15

Son devirlerde yıldızını güzelce parlatan AMD, geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamada yeni nesil RDNA 2 ‘Big Navi’ masaüstü GPU’larının Xbox Series X ve PlayStation 5’den evvel hazır olacağını doğrulamıştı. Şimdiyse şirketin birebir mimariyi kullanan grafik ünitelerinin performans iyileştirmesine dair kimi haberler paylaşıldı.

Haberlerin kaynağı, şirketin yatırımcılar için hazırladığı bir sunumdan geliyor. Sunumda, yeni kartların bir evvelki nesil RDNA mimarisine nazaran performans / watt’ta en az %50 artış, saat başına daha ziyade performans, gelişmiş ve artırılmış GPU ve Mem çekirdek saat suratları sunacağı bir kere daha doğrulandı.

AMD, fiyat/performans seviyesini artırmak istiyor:

Şirket, ayrıyeten yeni RDNA 2 mimarisiyle birlikte saat suratı başına düşen performansın artacağından da bahsediyor. Saat suratlarında artış manasına gelen bu performans yükseltmesi, birebir vakitte yeni nesil kartlarda saat darbesi başına daha süratli grafik çalışması ve daha ziyade grafik gücü göreceğimizi işaret ediyor.

Yeni RDNA 2 grafik mimarisinin 7 nm+ üretim teknolojisinin bir sonucu olacağını aslında biliyorduk. Bu noktada şirket, daha yüksek saat suratlarında çalışabilen daha ziyade süreç ünitesi sunarak fiyat/performans seviyesini artırmayı amaçlıyor olabilir.

Tüm gelişmelere baktığımız vakit AMD’nin RDNA 2 mimarisiyle kullanıcılara daha yüksek performans ve daha âlâ verimlilik vadettiğini söyleyebiliriz. Sonuçta Sony’nin yeni nesil PlayStation 5 konsolu, 2,23 GHz üzere yüksek GPU saat suratlarında çalışacak. Birebir şeyi RDNA 2 grafik kartlarından da beklememiz pek de yanlış olmaz.

AMD’nin RDNA 2 mimarisine sahip kartlarına dair gayrı bilinenler arasında donanım hızlandırmalı DirectX Işın İzleme, Xbox Series X ile popülerleşen Variable Rate Shading (VRS) ve Mesh Shading için sağlanan destekler nokta alıyor. Son olarak Microsoft’un yeni Xbox X serisi konsollarının da yukarıda bahsi geçen bu özelliklerden yararlanacağını belirtelim.

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.