Makalecin - Güncel Blog Yazıları

RDR2, Konferans Görüşmelerinin Yeni Adresi Oldu

0 25

Bugünlerde iş ve eğitim süreci görüntü konferans tatbikleri üzerinden yürüyor. Zoom başta olmak üzere birtakım pratiklerdeki güvenlik ve kapalılık kaygıları bir tarafa, uzun saatler bilgisayar başında medya konferans görüşmeleri gerçekleştirmek çok değerli zihinsel sağlık sıkıntılarına yol açabiliyor.

New York Times gazetesinin bu ayın başlarında yayınladığı bir araştırmaya nazaran, bugünlerde hem iş olarak hem de toplumsallaşmak için sıkça başvurduğumuz Zoom, Skype ve Microsoft Team üzere medya konferans pratikleri, bizleri çok daha izole ve fizikî olarak asosyal bir yerküreye hapsettiği için olduğumuzdan daha inançsız hissetmemize sebep olabiliyor.

Medya konferans tatbikleri, olduğumuzdan daha inançsız hissetmemize sebep olabiliyor

Neyse ki, ofis içi içtimalar için tek adres medya konferans tatbikleri değil. Değişik bir formda, Rockstar Games’in açık yerküre tabanlı tanınan oyunu Red Dead Redemption 2, şimdilerde kurumsal içtimalar yapmak için kullanılıyor. İngiliz müellif ve illüstratör Viviane Schwarz, zatî Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Zoom’un berbat olduğunu ve editöryel içtimalar yapmak için Red Dead Redemption 2’yi tercih ettiklerini söyledi.

Zoom ve Skype içtimalarından, e-postalardan ve telefon görüşmelerinden bıktıklarını belirten Schwarz, bunun mahalline kovboy olarak ateş başında fikir alışverişi yapmaya karar verdiklerini söz etti. Ama varsayım edebileceğiniz üzere, 19. yüzyılın sonlarında Amerika'da geçen bir aksiyon oyununda bunu yapmanın kimi yararları ve dezavantajları var.

Görünüşe nazaran sanal kamp ateşinin etrafında oturmak, oyun içinde kahve demlemek ve sohbet etmek, kameraya gülümsemek için kendini kasan kişilerle görüntü konferans yapmaktan çok daha keyifli. Oyun başkaca Schwarz ve ekibinin, dijital olarak tabiatta dolaşmasına ve rakip çetelerle savaşarak, birlerine duydukları itimadı pekiştirmelerine imkan sağlıyor. En azından oyunda.

Gelgelelim Red Dead Redemption 2’deki içtimalar her devir meselesiz bir halde geçmiyor. Bazen kamp ateşinin kaybolmasına neden olan bir kusur ortaya çıkabiliyor ve oyundaki vesair oyuncular kendilerini bir anda içtimanın dışında bulabiliyorlar. Her şeye karşın bir oyunda kurumsal bir içtima gerçekleştirmek, nispeten gözü pek ve yenilikçi bir tasavvur, lakin bu formatın herkes tarafından kabul görmeyeceğini söylemek sanıyorum yanlış olmaz. 

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.