Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Repack ve Reloaded Oyunların Saçtığı Büyük Tehlike

0 16

Oynadığımız tüm oyunların ardında kocaman bir emek yatar. Birçok kişi bu oyunlar için gecesini gündüzüne katarak çalışır ve bazen önümüze çok beğendiğimiz şaheserler çıkar. Korsan oyun indirmek ise bu emeği hiçe saymak mealine gelir. Her ne kadar korsana karşı olsak da hepimiz en az bir kere korsan oyun yoluna girmişizdir. Bunun “yüksek fiyat, oyun deneme” üzere farklı farklı sebepleri olsa da rastgele bir sebep korsan oyun indirmeyi haklı kılmaz.

Biz de sizler için korsan oyun indirmek istediğinizde önünüze çıkacak olan Repack ve Reloaded tabirlerinin ne olduğunun yanıtını vereceğiz. Bununla birlikte, bu oyunları indirmenin ne kadar büyük bir tehlike saçtığını da gözler önüne sereceğiz.

Repack / Reloaded oyun nedir? Farkları nelerdir?

Öncelikle Repack ile başlayalım. Repack oyunlar, oyun belgelerinin büyük bir kısmının sıkıştırıldığı, birtakım kısımlarının de silindiği oyunlara verilen isimdir. Bu çeşit oyunları indirdiğinizde fark edeceğiniz ana değişiklikler genelde lisan seçenekleri ve ara sahneler olacaktır. Bu oyunlarda İngilizce harici lisan seçenekleri silinir ve ara sahnelerin kalitesi çok büyük orantıda düşürülür. Bu oyunları genelde Fit-Girl, Black Box ve RG Mechanics üzere öbeklerin yayınladığını görürsünüz..

Reloaded ise aslında bir korsan oyun – crack kümesidir fakat günümüzde internette yayılan birçok korsan oyun da küme fark etmeksizin Reloaded olarak makbul. Bu tıp korsan oyunların boyutu genellikle yüksek olur ve oyunlar olduğu üzere önünüze çıkar. Tüm lisan seçenekleri, tüm kısımlar, tüm ara sahneler külliyen yüklü bir halde paketin içinde gelir. Bu çeşit oyunları genellikle Codex, Skidrow, Reloaded üzere öbekler yayınlar.

Anlayabileceğiniz üzere Reloaded ve Repack arasındaki ana fark da boyut ve içerik farkıdır. Oyun tıpkı olsa da oyundaki seçenekleriniz ve kalite farklı olacaktır. Bunun yanı sıra Repack oyunların belgeleri sıkıştırılmış olduğu için yükleme mühleti de epeyce ziyade vakit alabilir. Bu da uzun müddetler boyunca %100’e yakın CPU ve RAM tasarrufu manasına geliyor.

Repack / Reloaded oyun yüklerken neden mütemadi virüs uyarısı alıyorum?

Korsan oyun yüklemeye çalıştığınız devir genelde bilgisayarınızı virüslerden müdafaaya yarayan yazılımlar, bu oyunları yüklemenize handikap olur ya da genel olarak virüs uyarısı verir. Bunun sebebi, crack olarak bahsettiğimiz ve korsan oyunu oynamanıza yarayan belgelerin bilgisayardaki evraklara tesir edecek olmasıdır. Buna örnek olarak Steam tabanlı bir oyunun evraklarında bulunan steamapi.dll belgesini gösterebiliriz.

Korsan oyunların crack belgelerinde genellikle steamapi.dll belgesi da bulunur. Bu crackli belge, oyunun internet ve Steam ile ilişki kurmasını köstekler. Bunu yapmasının sebebi, Steam’in oyunun satın alınıp alınmadığını denetim etmesini engellemektir. Bu halde korsan oyun satın almadan oynanabilir hale gelir ve bunu engelleyecek hiçbir şey kalmaz. Münasebetiyle bu çeşit evraklar bilgisayardaki evrakları da etkileyeceği için virüs uyarısı verir.

Pekala Reloaded / Repack oyunlar sahiden virüslü mü?

Bu sorunun tüm oyunlar için net bir yanıtı yok lakin bu cins oyunların büyük bir kısmının virüs içerme riski inanılmaz raddede yüksek. Bilhassa Repack oyunlar çok büyük boyutlu oyunların sıkıştırılmış hali olduğu için heyetim esnasında bilgisayarın donanımını çok çokça kullanmaya çalışabiliyor. Bu biçim durumlarda da akıllara direkt olarak bitcoin madenciliği yapılması üzere durumlar geliyor.

Bu usul oyunların yüklenmesi sırasında sizden kimi müsaadeler istenebiliyor. Bunlardan biri de antivirüs programını kapatmak oluyor. Oyun konseyimi esnasında virüs programının açık olması durumunda kimi evrakların yüklenmesi bu programlar tarafından engelleniyor. Bunun sebebi de Reloaded ve Repack oyunların crack belgelerinde genel olarak görülen bir berbat maksatlı yazılım olan Trojan virüsünün tespit edilmesi.

Bu stil bir senaryoda “Aman ne olacak güya? Tek başına trojan ne yapabilir?” üzere bir mülahazaya kapılmak çok yanlıştır çünkü işini yeterli bilen bir yazılımcı bir açık bularak aslında berbat maksatlı bir yazılımı sizlere oyun evrakı üzere göstererek bilgisayarınıza yüklemenizi sağlayabilir. Bu yazılımlar da trojan, keylogger ve bunun üzere birçok kategoride uzunluk gösterebiliyor. Son devirlerde internette dolaşan birçok korsan oyun bu virüsleri içerisinde barındırıyor.

İndirdiğim oyunda virüs olduğunu nasıl anlarım?

Her şeye karşın korsan oyun indirdiyseniz ve bu oyunun virüslü olduğundan şüpheleniyorsanız, bilgisayarınızda göze çarpan kimi belirtilere bakabilirsiniz. Bunlardan biri, fareyi hareket ettirmediğiniz devirlerde ortaya çıkabiliyor. Bitcoin madenciliği için bilgisayarınızı kullanmaya çalışan makûs hedefli insanlar, oyunlara bu şekil bir yazılım entegre edebiliyor. Kullanıcı bunu anlamasın diye fare hareketinin kesildiği anlarda süreç başlıyor. Bu virüsü fareyi bıraktığınızda bilgisayarınızın çok ziyade yavaşlamasından anlayabilirsiniz.

Elbette korsan oyunların yarattığı risk bununla sonlu değil. Birtakım korsan oyun siteleri, bu oyunların içerisine keylogger üzere malumat çalma emelli yazılımlar da entegre edebiliyor. Bunun yanı sıra şahsî datalarınızı çalabilen ve velev para ödemenizi farz kılan fidye yazılımları bile bu evrakların içerisine yüklenebiliyor. Zatî datalarınızı karşı tarafa gönderen yazılımların fark edilmesi çetin olsa da durum fidye boyutuna geçtiğinde artık yapılabilecek pek bir şey kalmıyor.

Bu virüsler sadece oyun evrakları içerisinde bulunmuyor. Kimi yazılımlar, oyunun suram belgesine entegre ediliyor ve heyetim aşamasında bilgisayara yükleniyor. Hasebiyle antivirüs programını kapatmak, bu üzere bed hedefli yazılımlara kapıyı açıp “Hoş geldin” demekten farksız. Münasebetiyle şayet bilgisayarınızda performans kayıpları yaşıyorsanız, acil bir biçimde bilgisayarınıza virüs taraması yapmanızı öneririz.

Korsan oyun indirmek tarafına nasıl bir yol izleyebilirim?

Bir şeyi kabul etmemiz gerekiyor ki son vakitlerde piyasaya sürülen oyunların fiyatları nitekim de epeyce tuzlu. Bunun sebebi, oyun yayıncılarının kalite ve cins fark etmeksizin belli ve yüksek bir standartta fiyat siyaseti tatbikleri. AAA olarak bahsettiğimiz büyük bütçeyle geliştirilen oyunlar, bu bağlamda çok daha yüksek fiyatlara satılıyor. Bu yüzden oyunlara çok çokça para vermek istemediğinizi anlıyoruz.

Bunun önüne geçmek için Steam, Epic Games üzere platformlardaki indirimleri takip etmenizi öneriyoruz. Biz de Webtekno ekibi olarak bu oyun mağazalarında gördüğümüz dişe dokunur indirimleri mütemadi olarak sizlerle paylaşıyoruz. AAA oyunlar da dahil olmak üzere birçok hoş oyun indirime giriyor.

Örnek vermek gerekirse Epic Games’te Grand Theft Auto V, Borderlands 3 üzere oyunların fiyatsız olmasını ve Metro Exodus, Red Dead Redemption 2 üzere oyunların indirimlerle çok daha ucuz halde alınabilmesini gösterebiliriz. Korsan oyun indirmek mahalline bu indirimleri kovalarsanız hem oyunlara inançlı bir biçimde sahip olursunuz hem de güncellemeleri çıktığı üzere indirme talihi yakalarsınız.

Reloaded ve Repack oyun nedir? sorusunun karşılığını vererek bu oyunların nasıl bir risk taşıdığını gözler önüne serdiğimiz metnimizin sonuna gelmiş bulunuyoruz. Korsan oyunların taşıdığı riskin yanı sıra yasal olmadığını da söylemekte yarar var. Bizleri takipte kalarak istediğiniz oyunlar indirime girdiğinde bundan haberdar olabilirsiniz.

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.