Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Retina Ekranlı Birinci MacBook Pro, Yakında Emekliye Ayrılıyor

0 15

Apple, 2012 yılında çıkan Retina Ekran'a sahip 15 inç MacBook Pro'yu 'emekli' etmeye hazırlanıyor. Bu da demek oluyor ki 2012 MacBook Pro, önümüzdeki 30 gün içerisinde emekliye ayrıldığında artık bu eser için teknik destek sağlanmayacak ve Apple servisleri tarafından bu bilgisayar için rastgele bir yeni yazılım yahut donanım üretimi yapılmayacak. Bu bağlamda 2012 model 15 inç MacBook Pro'ya sahipseniz, bu bilgisayarı resmi olarak Apple tarafından tamir ettirmeniz için son günleriniz. Aksi takdirde bilgisayarınızı eski MacBook tamir eden servislerde yahut kendiniz hanede YouTube görüntüleriyle tamir etmek zorunda kalacaksınız.

Piyasa çıkmasının akabinde neredeyse 8 yılı arkada bırakan bu MacBook Pro modeli, tam olarak 30 Temmuz tarihinde Klasik ve Eski Ürünler listesine eklenecek lakin bu durum, her eser için 7 yıl sınırlamasını içermiyor. Apple tarafından satılan Beats kulaklıklar ne vakit almış olursanız olun Apple tarafından daima satıştan kaldırılmış olarak nitelendiriliyor. 

'Emekli' olacak olan MacBook Pro'ya yakından bakalım:

2012 yılında çıkan bu MacBook Pro modeli, 15 inç ekrana sahip ve Apple'ın yüksek çözünürlük ve piksel yoğunluklu ekranı olan Retina Ekran özelliğiyle gelen birinci MacBook olma unvanını taşıyor. Başkaca bu MacBook Pro modeli şimdiki modellerde daha çok gördüğümüz ince tasarımı, seriye getiren birinci model konumunda ancak bu modelin birkaç eksisi de yok değil. 2012 MacBook Pro'da CD/DVD okuyucusu ve en değerlisi Ethernet portu bulunmuyor. 

Apple'ın eserlerini 'Klasik' ve 'Satıştan Kaldırılmış' olarak kategoriye ayırmasıysa şu biçimde gerçekleşiyor; bir eser Apple tarafından 'Klasik' olarak listeye eklenmişse bu eserin 5 yahut 7 yıl evvel satışının durdurulduğu mealine geliyor. Klasik olarak listelenmiş esere sahip olan kullanıcılar, hâlâ Apple servislerine erişebiliyor lakin bir eserin satıştan kaldırılma mühleti 7 yılı geçtiyse bu eserler 'Satıştan Kaldırılmış' olarak listeleniyor ve kullanıcılar Apple teknik desteğini ve yedek kesimlerini kullanamıyor. 

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.