Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Root Nedir, Android Telefonlara Nasıl Root Atılır?

0 18

Android, her ne kadar özgür bir işletim sistemi olsa da birtakım kısıtlamalara sahip. Kullanıcılar da bu kısıtlamalardan root atma olarak tabir edilen süreci gerçekleştirerek kurtuluyorlar. Android cihazlara root atarak sistem başkanı olan kullanıcılar cihazlarında Android’in açık kaynak kodlu olmasının nimetlerini sonuna kadar kullanıyorlar.

Telefonunuza root attığınızda cihazınızın kazandığı özelliklerin yanında güvenlik açıkları da beraberinde geliyor. Cihazınıza root salahiyeti kazandırmak garantinizi bozacağı, üzere birtakım riskleri de beraberinde getiriyor. İsterseniz lafı daha ziyade uzatmadan root nasıl yapılır ve rootlu bir cihazla neler yapılır incelediğimiz yazımızla sizleri baş başa bırakalım. Ayrıyeten root atma sırasında adımları dikkatlice uygulamadığınız takdirde cihazınızın başına gelebileceklerden Webtekno olarak sorumlu olmadığımızı belirtmek isteriz. 

Root nedir?

Bir Android cihazı root etmek demek o cihazın tüm başkan salahiyetlerine sahip olmak demektir. Bu farkı Windows’unuzda sistem başkanı (admin) olarak oturum açmak üzere düşünebilirsiniz. Linux’ta sistem başkanı, root olarak isimlendiriyor. Android, Linux tabanlı bir işletim sistemi olduğu için, Android’de sistem başkanı olmak için cihazı root etmek gerekiyor.

Root edilmiş bir cihazın birçok avantajı ve buna rağmen da tekrar birçok dezavantajı bulunuyor. Tecrübesiz kullanıcıların elinde adeta güvenlik açıklarıyla dolu bir tehdit haline gelebilirken, usta bir kullanıcı akıllı telefonuyla hayal bile edilemeyecek kadar çok şey gerçekleştirebilir. Metnimizin başında da belirttiğimiz üzere tüm bunları gerçekleştirirken dikkatli olmak gerekiyor. 

Root nasıl atılır?

 • Adım #1: Android cihazınızın model numarasını öğrenin.
  • Ayarlar, Cihaz Hakkında, Model Numarası
 • Adım #2: USB Günah Ayıklama Modunu açın.
 • Adım #3: Datalarınızın yedeğini alın.
 • Adım #4: Odin programını indirin ve kurulumunu tamamlayın.
 • Adım #5: Cihazınız için gerekli root belgesini indirin.
 • Adım #6: Cihazınızı download moda alın.
 • Adım #7: Odin programını çalıştırın.
 • Adım #8: Android cihazınızı bilgisayara bağlayın.
 • Adım #9: Root belgesini Odin programını kullanarak cihazınıza yükleyin.

Başlamadan yapmanız gereken birkaç hazırlık bulunuyor. Birinci olarak, cihazınızın model numarasını öğrenmeniz gerekiyor. Bu model numarası size cihazınız için gerekli root evrakını bulmanız için gerekecek. Cihazınıza ilişkin model numarasını Ayarlar, Cihaz Hakkında, Model Numarası adımlarını sırayla takip ederek bulabilirsiniz. Başkaca cihazınızın yedeğini de almayı unutmayın.

Android cihazınıza root salahiyeti nasıl kazandırılır sorusunun cevaplandırdığımız rehberimizde, cihazınıza çok kullanışlı özellikler kazandıracak ve tahminen de kendinizi yeni cihaz masrafından kurtaracaksınız. Artık isterseniz gelin tüm adımları sırayla ve dikkatlice uygulayalım.

Adım #1: Android cihazınızın model numarasını öğrenin.

Cihazınıza ilişkin model numarasını Ayarlar > Cihaz Hakkında > Model Numarası adımlarını sırayla takip ederek kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Model numaranızı daha sonra kullanmak için bir yana not edebilirsiniz.

Adım #2: USB Cürüm Ayıklama Modunu açın.

Telefonunuzun ayarlar menüsüne girin. Menüyü aşağıya kaydırarak Sistem > Cihaz Hakkında kısmına giriş yapın. Imalat numarası yahut derleme numarası seçeneğine ard arda 7 sefer tıklayarak geliştirici seçeneklerini faal edin. Geliştirici seçenekleri menüsüne girerek USB Cürüm Ayıklama Modu’nu açık hale getirin. Bu süreci de tamamladıktan sonra Android cihazınız root süreci için hazır hale gelmiş oluyor.

Adım #3: Datalarınızın yedeğini alın.

Android cihazınızı rootlamak cihazınızdaki verilerinize zarar vermez gelgelelim önlem olarak yedekleme adımlarını uygulayalım. Cihaz içindeki datalarınızı isterseniz kullandığınız bulut depolamaya isterseniz de bilgisayarınıza yedekleyebilirsiniz. Datalarınızı her ihtimale karşı, Ayarlar > Sistem > Yedekle ve Sıfırla adımlarını kullanarak yedekleyin. 

Adım #4: Odin programını indirin ve kurulumunu tamamlayın.

Odin Samsung marka cihazlara rom atmak ve root salahiyeti kazandırmak üzere pek çok süreci gerçekleştirebilmek için yayınlanmış bir pratiktir. Odin programının yeni ve işletim sisteminiz için entegrasyonlu olan sürümünü burada bulunan linkten indirin. İndirdiğiniz evrakın kurulumunu tamamladıktan sonra uygulamayı çalıştırın. Tatbik hakkında daha detaylı habere buradaki metnimizden ulaşabilirsiniz. 

Adım #5: Cihazınız için gerekli root belgesini indirin.

Her cihazın root belgesi bulunmayabilir lakin yaygın olan tüm modellerin root belgelerini autoroot.chainfire.eu ve firmware.mobi adreslerinden bulabilirsiniz. Cihazınız için gerekli olan root evrakını sizler için paylaştığımız linklerden indirerek root salahiyeti kazanmak için gerekli adımlardan birini daha tamamlamış oluyorsunuz. 

Adım #6: Cihazınızı download moda alın.

Download mod, her cihaz için farklı bir tuş kombinasyonuyla girebileceğiniz bir mod. Artık isterseniz farklı telefon markalarında download moda nasıl girilir daima birlikte bakalım. Listede bulunmayan bir marka cihaz kullanıyorsanız, yalın bir Google aramasıyla download mod tuş kombinasyonunu bulabilirsiniz. 

Samsung, Xiaomi, Redmi:

 • Telefonu kapatın.
 • Ses Kısma + Orta Tuş (Home ) + Power kombinasyonunu kullanın.

LG:

 • LG akıllı telefonunuzu kapatmak için “Güç” düğmesini basılı tutun.
 • Artık külliyen kapanma durumundayken, “Ses Açma” düğmesini basılı tutun ve LG telefonunuzu bir USB kablosu kullanarak PC'nize bağlayın.
 • LG telefonunuzu USB done kablosunu kullanarak bağlarken “Ses Açma” düğmesini basılı tutun; artık indirme moduna gireceksiniz.

Huawei:

 • Telefonu kapatın.
 •  Ses Açma (+) ve Ses Kısma (-) tuşlarına yaklaşık 5 10 kadar basılı tutunuz.

Adım #7: Odin programını çalıştırın.

İndirip kurulumunu gerçekleştirdiğiniz Odin programını gerekli olurları vererek çalıştırın. Odin programı cihazınızı bağlamanız için COM portlarından birisini hazır hale getirecektir. COM portları bir nevi Odin’in bilgisayarın USB portlarına verdiği isimlerdir.

Adım #8: Android cihazınızı bilgisayara bağlayın.

Download moda aldığınız cihazınızı USB kablosu ile bilgisayarınıza bağlayın. Cihazınızın temasını gerçekleştirdiğinizde Odin cihazınızı otomatik olarak tanıyacak ve yükleme süreçleri için sizin onayınızı bekleyecektir.

Adım #9: Root evrakını Odin programını kullanarak cihazınıza yükleyin.

Tüm hazırlıkları tamamladıysak cihazımızı rootlamak için bir tek adım kaldı. Bu adımı gerçekleştirirken şarjınızın %50’nin üstünde olduğundan ve bilgisayarınızın elektriğinin kesilmeyeceğinden emin olmalısınız. Cihaz ile bilgisayarınız arasındaki irtibatın kesilmesi cihazınızı kullanılamaz hale getirebilir.

Odin programında, programın sürümüne göre PDA ya da AP butonuna tıklayın. Akabinde indirdiğiniz .tar uzantılı belgeyi seçip start butonuna tıklamanız kâfi. Akabinde tek yapmanız gereken şey sabırlı bir formda beklemek. Süreç sırasında cihazınız kapanıp açılabilir, hiçbir müdahalede bulunmadan bekleyin. Süreç sırasında yapacağınız en ufak bir günah telefonunuzu çalışmaz hale getirebilir. Süreç tamamlandığında telefonunuz otomatik olarak açılır ve SuperSU isimli tatbik cihazınıza yüklenmiş olur. Böylece cihazınıza root salahiyeti kazandırmış olursunuz.

Süreçler sırasında başınıza takılan bir adım olduğunda buradaki linkte bulunan videomuzdan da destek alabilirsiniz. Cihazınız root salahiyeti açık iken külliyen savunmasız bir haldedir, dikkatli bir halde kullanmanızı tavsiye ederiz. 

SuperSU Nedir?

SuperSU, Android cihazınızdaki root ayarlarını denetim etmek için en kullanışlı araçlardan biridir. Basitçe söylemek gerekirse, root edilmiş bir Android cihazda harika kullanıcı erişiminin gelişmiş idaresine müsaade veren bir tatbiktir. SuperSU tanınan root araçları arasında olabilir, fakat gayri tüm root araçları üzere, kendine ilişkin avantajları ve dezavantajları var. SuperSU root gerektirir şayet telefonunuz rootlu ise zati otomatik olarak kurulacaktır. 

Rootlu bir cihazda neler yapılabilir?

 • Rootlu bir cihazda telefondaki kullanmadığınız sistem pratiklerini kaldırabilirsiniz,
 • Telefon eski ise animasyonları hızlandırabilir yahut çekirdekleri hızlandırarak göndererek telefonun çalışmasını hızlandırabilirsiniz yani telefonunuza overclock yapabilirsiniz.
 • Telefonunuzun ekran çözünürlüğünü değiştirebilirsiniz.
 • Cihazınızın Android sürümünü değiştirebilirsiniz.
 • Hafıza kartını cihazınızın kendi hafızası olarak tanımlayabilirsiniz.
 • Root explorer tatbikini kullanarak sistem belgelerine erişebilirsiniz. Tatbik hakkında daha detaylı malumata buradan haberimize giderek ulaşabilirsiniz.
 • Legal olmasa da fiyatlı olan tatbikleri cihazınıza kurabilirsiniz.
 • Root salahiyeti gerektiren pratikleri problemsizce kullanabilirsiniz.
 • Kayıtlı Wi-Fi şifrelerini görüp paylaşabilirsiniz.
 • Pratik datalarına tam salahiyetle erişebilir, evrak ve tatbikleri gizleyebilirsiniz.
 • Uydurma bir biçimde olduğunuz yandan farklı bir konumda konum gönderebilirsiniz.
 • Cihazınızı büsbütün ve sonsuz bir biçimde kişiselleştirebilirsiniz.
 • Reklam engelleyiciler kullanarak rahatsız edici reklamlardan sonsuza kadar kurtulabilirsiniz.
 • Bu süreç pek kolay olmasa da silinen belgelerinizi geri getirebilirsiniz.

Rootlu bir cihazla yapabileceklerinizin neredeyse haddi yok, ama kullanıcıların root yaptıktan sonra yaptığı en tanınan süreçleri sizler için listeledik. Bu süreçlere gelin birlikte göz atalım.

Siz bedelli okuyucularımız için root yapmanın yollarını adım adım anlattık. Root atma süreci sırasında dikkat etmeniz gereken püf noktaları da detaylı bir halde açıkladık. Son olarak cihazınızdaki root yetkisinin SuperSU pratiği üzerinden açıp kapatabileceğinizi hatırlatırız. Başkaca cihazınızı kullanırken ve pratiklere root salahiyeti verirken iki sefer düşünüp dikkatli davranmanız gerektiğini de belirtmeden geçmeyelim.

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.