Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Sabrent, Yerkürenin Birinci 8 TB’lık M.2 SSD’sini Tanıttı

0 15

Her geçen gün gelişen depolama ünitesi teknolojileri bölümünde firmalar arasındaki yarışma de giderek kızışıyor. O denli ki geçtiğimiz günlerde bölümün önde gelen isimlerinden olan OWC, 4 TB Aura P21 M.2 NVMe SSD’sini tanıtarak teknoloji tutkunlarını heyecanlandırmıştı. OWC’nin bu canavar sürücüsünün akabinde şimdiyse ABD merkezli tüketici elektroniği üreticisi Sabrent, kesimdeki işleri düzgünce kızıştıracak yeni bir SSD tanıttı.

Sunduğu özelliklerle rakiplerine adeta göz dağı veren 8 TB’lık Sabrent imzalı M.2 NVMe SSD, OWC’nin geçtiğimiz günlerde tanıttığı 4 TB Aura sürücüyü tam olarak ikiye katlıyor. Şirketin ‘Sabrent Rocket Q’ ailesine ilişkin olan bu sürücü, tıpkı vakitte yerkürenin birinci 8 TB’lık SSD'si olma unvanını da taşıyor. Dilerseniz lafı daha çokça uzatmadan gelin 'depolama ünitelerinin yeni kralı' diyebileceğimiz bu sürücünün özelliklerine daha yakından göz atalım.

8 TB Sabrent Rocket Q M.2 NVMe SSD özellikleri:

Daima kapasite sorunu yaşayanlar için aranan kan olan Sabrent Rocket Q M.2 sürücü, SSD pazarında süratle büyüyen 3D QLC NAND bellek teknolojisini temel alıyor. PCIe 3.0 x 4 arabirimini destekleyen sürücü, tıpkı vakitte M.2 PCIe Gen3 x 4 ile çok yüksek okuma/yazma suratlarına ulaşabiliyor.

Bu noktada sürücünün okuma ve yazma suratlarına dair şimdi şirket tarafından doğrulanmış bilgi bulunmasa da performansın, 4 TB’lık Rocket Q modeline emsal olacağını varsayarsak sırasıyla 3,4 GB/sn ve 3 GB/sn okuma/yazma suratı seviyelerine ulaşılmasını bekleyebiliriz.

8 TB’lık Sabrent Rocket Q M.2 SSD’nin 1.000 doların üzerinde bir fiyatla satışa sunulması bekleniyor:

Şimdi Sabrent cephesinden eserin kullanılabilirlik yahut fiyatlandırmasına dair yapılan resmi bir açıklama bulunmuyor. Buna karşın tekrar firmanın 750 dolardan (5.110 TL) satışa sunulan 4 TB’lık Rocket Q modelini baz alacak olursak 8 TB’lık modelin 1.000 doların (6.816 TL) üstünde bir fiyat etiketiyle müşterilere sunulacağını söyleyebiliriz.

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.