Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Samsung, 50 MP ISOCELL GN1 Kamera Sensörünü Tanıttı

0 25

Akıllı telefon kameraları üzerinde çalışmalarına sürat veren Samsung, şirketin birinci 1,2 mikrometre (μm) piksel boyutuna sahip 50 megapiksel ISOCELL GN1 sensörünü duyurdu. ISOCELL GN1 başkaca Samsung'un hem Dual Pixel hem de Tetracell teknolojilerini bir arada sunan birinci imaj sensörü olarak öne çıkıyor.

Samsung'un Dual Pixel ve Tetracell teknolojileri, daha dinamik fotoğraf deneyimleri için optimize edilmiş düşük ışıklı fotoğraflar ve DSLR seviyesinde otomatik odaklama suratları vadediyor. Sensörün yüzeyinde 100 milyon adet faz algılamalı piksel bulunuyor ve böylelikle daha süratli ve akıllıca otomatik odaklama imkanı sağlıyor.

Samsung ISOCELL GN1, Dual Pixel ve Tetracell teknolojilerini bir araya getiriyor

Dual Pixel teknolojisi, faz tespiti için farklı açılardan ışık alabilen tek bir pikselin içine iki fotodiyotu yan yana yerleştiriyor. Bu sayede ISOCELL GN1, düşük ışık koşullarında bile hareketsiz bir nesneyi anında her zaviyeden odaklayabiliyor. Manzaraları çekerken, piksel içindeki iki fotodiyottan gelen çıktıların birleştirilmesi ile tek bir piksel çıkışı oluşturuluyor. Ek olarak, yazılım algoritması 100 MP ile karşılaştırılabilir imaj çözünürlükleri üretmek için her fotodiyottan ışık haberi alıyor.

Tetracell teknolojisi ise piksellerin ışık yakalama ve sürece kapasitesini artıran bir piksel birleştirme tekniği. Dört piksel sinyalini bir araya getiren Tetracell, imaj sensörünün piksel boyutunu 2.4 μm'ye çıkararak daha parlak 12.5 MP fotoğraflar çekmek için ışık hassasiyetini dört katına çıkarıyor. GN1, güçlü otomatik odaklama tahliliyle birleştirilmiş gelişmiş ışık hassasiyeti ile hem daha aydınlık hem de daha keskin sonuçlar elde etmek için ölçüsüz düşük ışıklı ortamlarda bile bir nesneye süratli bir biçimde odaklanabiliyor.

ISOCELL GN1, saniyede 30 kare hızında 8K çözünürlüğe kadar medya kaydını destekliyor. Smart-ISO, sahneyi tıpkı anda birden ziyade pozda yakalayan optimum ISO, gerçek devirli HDR ve hareket halindeyken bile keskin imgeler ve görüntüler çeken jiroskop tabanlı elektronik imaj sabitlemeyi (EIS) bir formda yönetiyor. Samsung, ISOCELL GN1'in seri üretimine bu ay başladıklarını açıkladı. Yani yeni sensörü yakında akıllı telefonlarda görmeyi bekleyebiliriz.

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.