Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Samsung, Exynos 850 İşlemcisinin Özelliklerini Açıkladı

0 20

Kore merkezli Android telefon üreticisi Samsung, bir müddettir amiral gemisi ve üst orta seviye telefonları için Qualcomm Snapdragon ve Exynos işlemcilerini sıklıkla kullanıyor. Ama genellikle kendi geliştirdikleri Exynos yonga setlerini orta segment bütçe dostu telefonlarında kullanıyorlardı. Geçtiğimiz günlerde Samsung, sessiz bir halde yeni geliştirdikleri Exynos 850 için bir eser sahifesi oluşturdu. 

Exynos 850 işlemcisi, hâlihazırda yakın devranda açıklanan Samsung'un A serisinin düşük bütçeli telefonu olan Samsung Galaxy A21s içerisinde kullanılıyor. Exynos 850'nin eser sahifesinde açıklanan teknik özelliklerine nazaran bu işlemcinin, orta segment telefonlarda kullanılması pek beklenilen bir durum olarak önümüze çıkıyor. 

Exynos 850, Samsung'un 8 nm LPP teknolojisi ile üretiliyor

Exynos 850'nin eser sahifesinde listelenen haberlere nazaran Exynos 850, iki seri ARM Cortex-A55 çekirdeklerine ve 2.0 GHz frekansında sürate sahip çok çekirdekli bir işlemci. GPU kısmında da Exynos 850, ARM'nin Mali-G52 grafik yongasını içinde barındırıyor. Ayrıca LPDDR4X RAMeMMC 5.1 depolamaCat.7 LTE (4G) ve Full HD+ 1080p çözünürlüklü ekranlar Exynos 850 tarafından destekleniyor ve işlemci Samsung'un 8nm LPP (Low Power Plus) mimarisi kullanılarak üretiliyor.

Kamera kısmında ise Exynos 850, 1080p 60 fps kalitesinde medya kaydetme, tek kamerada 21.7 megapiksel kıymetinde imaj işleyebilme, çift kamerada ise 16 + 5 megapiksel bedellerinde manzara işleyebilme özelliklerine sahip. Ayrıca Exynos 850, ZSL( Zero Shutter Lag) teknolojisi ile HEVC/h.265 kıymetinde imaj işlemeyi de destekliyor. Ayrıyeten bu işlemcinin birinci kullanıldığı telefon olan Samsung Galaxy A21s'in teknik özelliklerine baktığımızda, 48 megapiksel üçlü art kamera dizaynına, HD+ Infinity-O ekrana, 6 GB RAM ve 64 GB depolama sahasına sahip olduğunu görüyoruz.

Bu teknik özellikler bize Exynos 850'nin destekleyebileceği teknolojiler ve kapasitesi hakkında değerli haberler veriyor. Asya telefon marketinde ve mahsusen de Çin'de artan akıllı telefon yarışması sayesinde Samsung dâhil birçok firma orta segment ve bütçe dostu telefonlarına ekstra bir kıymet göstermeye başladı. Bu gösterilen kıymetin bir eseri olan Exynos 850'yi, önümüzdeki vakitlerde gelecek olan orta segment Samsung modellerinde bolca göreceğiz üzere duruyor.

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.